avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate caterina_ro

Activitate caterina_ro

godspeed a scris:

In asemenea cazuri este recomandabil sa le adresati cererea in scris, in multiplu exemplar inregistrat, facand trimitere la textul de lege aplicabil, iar cu refuzul raspunsului in termen legal/ raspunsul nesatisfacator pe care vi l-au comunicat verbal deja aveti un punct de plecare...

Multumesc foarte mult!
Multumesc mult doamna pentru raspuns. Problema ar fi ca Primaria Constanta nu vrea sa elibereze acest proces verbal de receptie partiala, de care clientul meu are nevoie pentru un credit bancar. Ei spun ca nu mai e valabil protocolul de intabulare, ca nu intra in atributiile lor, ca nu se mai face asa ceva si refuza sa solutioneze cererea. Ce se poate face in acest caz, e la latitudinea unui functionar public sa interpreteze si sa aplice legea dupa bunul plac? Profesiunea mea este de geodez, sa nu cumva sa existe confuzie:)
Va rog mult, stie cineva daca Actul aditional conventie incheiat intre Cartea funciara si bancile din Roamnia, conventie care completeaza Legea nr.7/1996 a cadastrului si publicitatii imobiliare, conform caruia se poate nota in Cartea funciara o constructie cu proces verbal de receptie partiala, mai este valabil? Clientul meu are nevoie de un credit pentru continuarea lucrarilor la o constructie si a mers la Primarie cu dosarul pentru obtinerea unui proces verbal de receptie partiala si i s-a spus ca nu se mai elibereaza asa ceva. Ce se poate face, care e calea de urmat?