avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate yonutz1_22

Activitate yonutz1_22

Răspuns la discuția incadrare in programul prima casa
roza_roza414 a scris:

Sunt variante mult mai bune decat acest programPrima Casa.

O seara excelenta,

Rozalia Ghiuleanu

asteptam o recomandare pentru un credit mai bun atunci!
am incercat sa aflam cam cat dureaza obtinerea unui astfel de credit si se pare ca poate dura chiar si 2 luni.
Răspuns la discuția incadrare in programul prima casa
apartamentul este al sotiei, este un bun dobandit inainte de casatoria noastra, ar putea fi sanse cu o astfel de argumentare ?
Buna ziua,
Suntem o familie de tineri casatoriti interesati de programul prima casa.
In 2006 sotia a cumparat o locuinta prin credit potecar, noi nefiind casatoriti, aplicantul creditului fiind doar sotia.
In 2009 februarie ne-am casatorit, iar eu nu detineam pana la momentul casatoriei nicio proprietate (teren sau locuinta).
Pot plica doar eu pentru programul prima casa, respectand astfel conditia ca cei care aplica pentru acest program nu trebuie sa fi avut sau sa aiba in proprietate o lucuinta ?
Multumesc!
Buna ziua,
Va adresez o intrebare referitor la dezbaterea mostenirii bunicului meu care a decedat in data de 6 decembrie 2008. Mostenitorii sunt cei doi copii si bunica (sotia decedatului). Averea bunicului este compusa dintr-un apartament si 8 ha de pamant arabil. Pentru cele 8 ha de pamant bunica primeste subventii de la stat (renta viagera) pentru ca are varsta de peste 70 de ani si pamantul este dat in arenda.
Cum putem proceda pt ca impartirea bunurilor sa se produca conform legii dar totusi bunica sa beneficieze in continuare de acea subventie pentru toate cele 8 ha de teren, fara ca ceilalti 2 mostenitori sa renunte la partea lor de mostenire asupra terenului ?