Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

Buna ziua,
Va adresez o intrebare referitor la dezbaterea mostenirii bunicului meu care a decedat in data de 6 decembrie 2008. Mostenitorii sunt cei doi copii si bunica (sotia decedatului). Averea bunicului este compusa dintr-un apartament si 8 ha de pamant arabil. Pentru cele 8 ha de pamant bunica primeste subventii de la stat (renta viagera) pentru ca are varsta de peste 70 de ani si pamantul este dat in arenda.
Cum putem proceda pt ca impartirea bunurilor sa se produca conform legii dar totusi bunica sa beneficieze in continuare de acea subventie pentru toate cele 8 ha de teren, fara ca ceilalti 2 mostenitori sa renunte la partea lor de mostenire asupra terenului ?
Normal , sotiei supravietuitoare ii revine o cota de 1/4 din mostenire , restul impartindu-se intre cei 2 copii. Pentru ca bunica sa beneficieze in continuare de acea suprafata de teren , copii pot renunta la aceea parte din mostenire in favoarea acesteia , iar copiii sa isi imparta apartamentul.
Singura solutie ca bunica sa beneficieze de subventie este aceea ca terenul arabil sa ramana in proprietatea bunicii....restul impartelii tine de intelegerea partilor.