avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate nana82

Activitate nana82

Buna seara,
Sunt o viitoare mamica in a 9-a saptamana de sarcina, as dori sa stiu cand mi-as putea lua concediu si cat as pierde la salariu? Va dau un exemplu daca salariu brut este de 1200 RON si netul de 1000 RON, la concediul medical este platit 85% din net (din cate stiu eu) ar fi 850 RON, la concediu de risc maternal este 100%, iar la concediu prenatal tot 85%, atunci la indemnizatia de crestere cum se i-a in calcul venitul, daca as avea si concediu medical inaintea nasterii? Intreb toate acestea pentru ca nu as vrea sa pierd la indemnizatie pt crestere a copilului si sa stiu cum sa procedez pentru ca la personal (la serviciu) nu am cu cine discuta pentru ca este in afara subiectului, asa ca ma simt eu nevoia a ma informa pentru a transmite mai departe informatia.

Va multumesc anticipat!
Astept cu nerabdare raspuns
Buna ziua, sunt o viitoare mamica si as dori sa stiu daca intru in concediu de risc maternal cum se calculeaza salariul pt ca d-soara care se ocupa de salarii nu stie sa-mi spuna si nici sa calculeze, nu as vrea sa pierd din dreptul meu, dar nici sa-mi fie afectat venitul pt ca atuncias pierde la indemnizatia de crestere a copilului . As mai dori sa stiu de cand pot intra in concediu de risc maternal, sarcina fiind de 6 saptamani si concediul prenatal si post natal de cate zile este?
Am o mare dilema ....... lucrez la o firma care are activitate fabricarea produselor alim. vegetale caen 1089, din noiembrie 2009 patronul a mai infiintat o firma cu aceeasi activitate in scopul de a trece o parte din activitate pe aceasta firma, dar nu sa si produca, numai ca comercializeze. Spuneti-mi va rog daca este corect aceasta procedura avand in vedere codul caen? Adica mai detaliat produsele fabricate sa le vanda la firma nou infiintata iar aceasta sa livreze marfa la o parte din clientii pe care ii are vechea firma si ca lucreze si cu furnizori, din cate am inteles ar vrea sa obtina niste fonduri nerambursabile si pentru acestea trebuie sa aiba activitate firma minim 6 luni. Sau dati-mi alte sfaturi cum ar fi cel mai corect sa se procedeze in aceasta situatie.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția neprezentare la proces
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri

Tot respectul
Răspuns la discuția neprezentare la proces
Multumesc foarte frumos pentru raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua,

Va rog sa-mi raspundeti ce se poate intampla daca nu ma prezint la proces, in luna august am inaintat in instanta pe firma la care am lucrat pentru necompletarea cartii de munca si multe altele, iar acum pe data de 11.01.2010 are loc procesul la care firma respectiva a cerut interogarea mea, sincera sa fiu nu m-as prea duce din cauza ca sunt prea emotiva si mie frica c-o sa ma intimidez si n-o sa mai pot spune nimic, ba chiar sa ma apuce plansul. Daca nu ma prezint acum e posibil ca la urmatoarea infatisare si fiu obligata sau cum se poate finaliza acest proces in lipsa mea?

Va multumesc anticipat

O zi buna
Sunt angajata la o firma din anul 2006, societateta mama este la Bucuresti, dupa doua luni de la data angajarii am primit intr-un plic contractul de munca gata semnat (de cine semnat nu stiu, eu nu am semnat nici un contract cum de altfel nici un angajat al sucursalei unde am lucrat nu a semnat vreodata un contract), in data de 12.06.2009 am vorbit la telefon cu directorul economic de la Bucuresti spunandu-i ca din data de 18.06.2009 vreau sa merg 10 zile in concediu si urmeaza sa-i trimit cererea de concediu, raspunsul d-nei director a fost " nu pleci din 18 ca pleci din 19 pt ca vin la voi in control si stau pana pe 18), eu nu am mai plecat din 19 pt ca mai aveam treaba la serviciu si mi-am refacut cererea de concediu cu data de 22. Directorul de la sucursala nu mi-a aprobat cererea, dar a scris pe cerere "inaintez mai intai spre aprobare d-nei dir. econ." dupa care am trimis cerere pe e-mail d-nei director, tinand cont de convorbirea telefonica din data de 12.06.09 eu nu am mai sunt s-o intreb daca aproba sau nu......concediu efectuat pe anul 2008.....in ultima saptamana de concediu am fost anuntata ca vor sa-mi desfaca contractul de munca indisciplinar. In data de 06.07.09 m-am intors la serviciu si mi-am dat demisia fapt ce a deranjat foarte tare pe cei din conducere pt ca in viziunea lor eu nu trebuia sa stiu ce urmeaza a mi se intampla .......demisia am scris-o in data de 06.07 in care ii anuntam ca incepand cu data de 07.07 imi incetez activitatea si in cazul in care se renunta la preavizul de 15 zile calendaristice sa ma anunte am mai mers 2 zile la serviciu fara sa imi de-a vreun raspuns, miercuri dimineata am sunat la Bucuresti sa intreb care este situatia iar raspunsul a fost " nu trebuie sa stai in preaviz si cartea de munca se desface cu data de 06.07.09", dupa care am cerut sa mi se de-a o copie de pe cartea de munca avand nevoie pt inscriere la medicul de familie si surpriza .......raspuns din partea lor ca nu am carte de munca dar la lichidare o sa mi se de-a o adeverinta. Spuneti-mi va rog daca inaintez cazul in instanta firma ma poate ataca cu ceva legat de plecarea mea in concediu? AAA si inca ceva la angajare eu am stiut ca ma angajaez pe postul de contabil si m-am trezit ca sunt dispece,r dupa trei luni mi s-a prelungit contractul de munca nici in ziua de azi nu stiu ce contine acel contract dar pe actele venite de la Bucuresti apaream contabil, iar in ultimele 5 luni am fost sef contabil fara nici o decizie si renumeratia a fost la fel din 2007. Tot in anul 2007 cam prin aprilie am avut un deces in familie si am lipsit 2 zile de la serviciu timp in care mi s-a facut mutare temporara pe dispecer. Este posibil sa se faca asa ceva in lipsa mea si mutare pe o functie mai mica fara nici o abatere sau sanctionare? Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc