avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate flory_vladeanu

Activitate flory_vladeanu

Multumesc tuturor, sunt placut surprinsa sa constat ca pe acest forum am primit o multime de raspunsuri..

Pentru a face receptia casei, am inteles ca trebuie platite taxe de regularizare..aprox 2000 la primarie si 100 la ISC.. cam complicat momentan..cat pot amana treaba aceasta cu receptia?
Mai trebuie sa scot o autorizatie de constructie pentru atunci cand chem primaria sa faca receptia casei? Sper ca nu..
Cum justific ca n-am prelungit autorizatia din 2006?
Eu am stat linistita stiind ca am anuntat suspedarea lucrarilor la ISC.. dar la Primarie nu m-am gandit..
In plus, cladirea este construita ca si anexa agricola, trebuie sa-i schimb destinatia in locuinta, e complicat?
Buna ziua.

Ma aflu in urmatoarea situatie..
Construiesc o casa din 2004, autorizatie de constructie a expirat, am fost la Inspectoratul de Stat in Constructii, am intrebat pana cand tb sa am autorizatie de constructie, casa fiind ridicata, acoperita, tamplarie PVC, tencuita dar nevopsita, cu toate utilitatile..
Mi s-a raspuns ca am nevoie de autorizatie de constructie pana ii dau culoare pe exterior..
Am spus ca lucrarile se vor face de-a lungul mai multor ani, ca momentan nu mai am fonduri si am facut o cerere in care declaram ca suspend lucrarile din lipsa de fonduri (conform sfaturilor primite la ISC).
Am continuat lucrarile in interior cand s-a putut neavand aut. de constructie.
Acum parterul casei este gata, locuit, etajul este neterminat, exteriorul doar izolat si tencuit.
In conditiile in care eu nu mai am demult aut. de constructie, ce trebuie sa fac in continuare: sa-i chem pe cei de la primarie pt. pv de receptie a lucrarilor si sa incerc sa intabulez sau trebuie sa obtin in continuare autorizatie pana cand casa este gata - interior si exterior?
Pt pv receptie lucrari tb sa am o aut. de constructie valabila? Se poate sa inchei treburile fara sa o mai iau de la capat cu autorizatia?

Multumesc pt. rabdare si sfaturi!