avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate Trifu Ioana

Activitate Trifu Ioana

Discuție Recuperare bun
Buna ziua,
Am urgenta nevoie de ajutorul dv. In data de 20.03.2007 am introdus actiune de divort, divortul s-a finalizat in noiembrie 2007, dar hotararea a devenit definitiva si irevocabila in februarie 2008. In data de 15.01.2008 am cumparat un camion. Fostul sot, la acea data nu avea nici un venit si ocazional venea sa-si vada copilul, ramanand cu noi cateva zile. Pe 29 ianuarie a facut scandal iar eu am chemat politia si el a plecat, dar cand a plecat mi-a luat actele in original de la camion si camionul; am observat mai tarziu ca le luase. Nu am reusit sa inscriu in circulatie camionul, dar l-am inscris in sectia financiara - unde figurez si cu impozit de platit pt el. Ce sa fac sa obtin camionul deoarece fostul sot nu vrea sa mi-l restituie? Are el vreun drept asupra acestui bun cumparat de mine? Astept raspunsul dv. Cu deosebit respect.
Va rog frumos sa imi spune-ti unde sa ma adreses si ce sa fac daca fostul sot de care am divortat mi-a luat si nu vrea sa imi mai dea actele unei autoutilitare pe care am cumparat-o dupa pronuntarea divortului, prin hotarare definitiva si irevocabila, proprietarul masinii sunt eu; am facut toate actele : vanzare cumparare, carte de identitate, certificat constatator rar si urma sa inscriu masina in circulatie, dar el mi-a luat actele, a plecat cu masina si nu vrea sa-mi dea nici actele si nici masina.Mentionez ca am inscris masina in sectia financiara unde am de platit si impozit pentru ea. Va multumesc. Astept raspunsul dv.