avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate Pandel

Activitate Pandel

Trebuie sa emit o factura in care mi se cere sa specific motivul pentru care nu platesc TVA, deci articolul in baza caruia intreprinderea nu plateste TVA. Mi-ati putea spune care e articolul respectiv?
consilieru a scris:

Userul pandel descrie faptul ca este proprietarul unei intreprinderi individuale si doreste se se asigure la pensii si la sanatate.


Sincer sa fiu, nu prea "doresc" sa ma asigur la pensii si sanatate. De aceea intrebam daca este obligatoriu. Nici mie nu mi se pare ca as fi in siguranta cu sanatatea si pensia oferite de stat.
consilieru a scris:

1. Administratiile Financiare stabilesc anual care sunt activitatile supuse normelor si de asemenea impozitul pe venit de plata. Dvs sunteti obligat sa tineti o evidenta a incasarilor in jurnalul de vanzari pentru a vedea cand veti atinge pragul de 35.000 Euro si veti deveni platitor de tva. Jurnalul de vanzari cat si cel de cumparari va sunt necesare pentru intocmirea Declaratiei 392B in 2010 in caz ca veti avea venituri cuprinse in 2009 intre 10.000-35.000 Euro.
2. Pe langa impozitul pe venit aferent normelor de venit mai aveti de plata contributii sociale ( va descriu cazul cand acest I.I. este unica dvs sursa de venit)
CAS (pensie) 31.3% aplicat la valoarea asigurata declarata - obligatoriu
CASS (sanatate) 6.5% aplicat la veniturile impozabile (dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara) -obligatoriu
Somaj 1 % - optional aplicat la valoarea asigurata declarata dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara

Succes in afaceri!



1. Incasarile pe care le voi face sunt lunare, cu o suma fixa. In total, suma nu va depasi niciodata 10.000 de Euro pe an. Mai e nevoie sa mai tin evidenta in acest caz?
2. Unde trebuie sa depun actele referitoare la CAS/CASS si pana cand, relativ la data inceperii activitatii?
3. Sa inteleg ca plata somajului nu e obligatorie?
4. Ce inseamna valoarea asigurata declarata?

Multumesc!
Buna ziua,

Am o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201. Sunt neplatitor de TVA, cu impozitarea pe norma de venit. Am mai multe intrebari:

1. Ce se intampla, dpdv al impozitarii, daca veniturile mele depasesc norma de venit? Am inteles ca in cazul meu (neplatitor TVA + norma de venit) nu sunt obligat sa tin nici o evidenta sau registru de incasari. Voi putea fi verificat la sumele incasate? A se lua in calcul ca veniturile le voi obtine in baza unei facturi emise lunar catre o firma din strainatate, careia ii prestez serivicii.

2. Ce contributii sociale sunt obligat sa platesc, in calitate de titular al intreprinderii individuale? Nu intentionez sa ma inregistrez ca angajat la intreprinderea mea, si nici nu intentionez deocamdata sa angajez alte persoane.
Buna ziua,

Am inregistrat de curand la Registrul Comertului o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client). Ulterior am fost trimis cu certificatul de inregistrare la Directia Generala a Finantelor Publice, unde am completat Declaratia 220.

Mi s-a spus ca voi primi acasa "decizia".

Marea mea nelamurire este: ce fac mai departe? In ce consta acea "decizie"? Mai am nevoie de alte documente/stampile pentru a putea incepe sa fac achizitii pe aceasta I.I.?

Va multumesc!