Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatiile unei intrprinderi individuale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatiile unei intrprinderi individuale

Buna ziua,

Am o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201. Sunt neplatitor de TVA, cu impozitarea pe norma de venit. Am mai multe intrebari:

1. Ce se intampla, dpdv al impozitarii, daca veniturile mele depasesc norma de venit? Am inteles ca in cazul meu (neplatitor TVA + norma de venit) nu sunt obligat sa tin nici o evidenta sau registru de incasari. Voi putea fi verificat la sumele incasate? A se lua in calcul ca veniturile le voi obtine in baza unei facturi emise lunar catre o firma din strainatate, careia ii prestez serivicii.

2. Ce contributii sociale sunt obligat sa platesc, in calitate de titular al intreprinderii individuale? Nu intentionez sa ma inregistrez ca angajat la intreprinderea mea, si nici nu intentionez deocamdata sa angajez alte persoane.
~ Conținut șters la cerere ~
Pandel a scris:

Buna ziua,

Am o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201. Sunt neplatitor de TVA, cu impozitarea pe norma de venit. Am mai multe intrebari:

1. Ce se intampla, dpdv al impozitarii, daca veniturile mele depasesc norma de venit? Am inteles ca in cazul meu (neplatitor TVA + norma de venit) nu sunt obligat sa tin nici o evidenta sau registru de incasari. Voi putea fi verificat la sumele incasate? A se lua in calcul ca veniturile le voi obtine in baza unei facturi emise lunar catre o firma din strainatate, careia ii prestez serivicii.

2. Ce contributii sociale sunt obligat sa platesc, in calitate de titular al intreprinderii individuale? Nu intentionez sa ma inregistrez ca angajat la intreprinderea mea, si nici nu intentionez deocamdata sa angajez alte persoane.

1. Administratiile Financiare stabilesc anual care sunt activitatile supuse normelor si de asemenea impozitul pe venit de plata. Dvs sunteti obligat sa tineti o evidenta a incasarilor in jurnalul de vanzari pentru a vedea cand veti atinge pragul de 35.000 Euro si veti deveni platitor de tva. Jurnalul de vanzari cat si cel de cumparari va sunt necesare pentru intocmirea Declaratiei 392B in 2010 in caz ca veti avea venituri cuprinse in 2009 intre 10.000-35.000 Euro.
2. Pe langa impozitul pe venit aferent normelor de venit mai aveti de plata contributii sociale ( va descriu cazul cand acest I.I. este unica dvs sursa de venit)
CAS (pensie) 31.3% aplicat la valoarea asigurata declarata - obligatoriu
CASS (sanatate) 5.5% aplicat la veniturile impozabile (dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara) -obligatoriu
Somaj 1 % - optional aplicat la valoarea asigurata declarata dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara

Succes in afaceri!

Erata:am modificat procentul la CASS din 6.5 in 5.5%
Oranina Dumitru, Contabil
consilieru a scris:

1. Administratiile Financiare stabilesc anual care sunt activitatile supuse normelor si de asemenea impozitul pe venit de plata. Dvs sunteti obligat sa tineti o evidenta a incasarilor in jurnalul de vanzari pentru a vedea cand veti atinge pragul de 35.000 Euro si veti deveni platitor de tva. Jurnalul de vanzari cat si cel de cumparari va sunt necesare pentru intocmirea Declaratiei 392B in 2010 in caz ca veti avea venituri cuprinse in 2009 intre 10.000-35.000 Euro.
2. Pe langa impozitul pe venit aferent normelor de venit mai aveti de plata contributii sociale ( va descriu cazul cand acest I.I. este unica dvs sursa de venit)
CAS (pensie) 31.3% aplicat la valoarea asigurata declarata - obligatoriu
CASS (sanatate) 6.5% aplicat la veniturile impozabile (dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara) -obligatoriu
Somaj 1 % - optional aplicat la valoarea asigurata declarata dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara

Succes in afaceri!

1. Incasarile pe care le voi face sunt lunare, cu o suma fixa. In total, suma nu va depasi niciodata 10.000 de Euro pe an. Mai e nevoie sa mai tin evidenta in acest caz?
2. Unde trebuie sa depun actele referitoare la CAS/CASS si pana cand, relativ la data inceperii activitatii?
3. Sa inteleg ca plata somajului nu e obligatorie?
4. Ce inseamna valoarea asigurata declarata?

Multumesc!
Pandel a scris:

consilieru a scris:

1. Administratiile Financiare stabilesc anual care sunt activitatile supuse normelor si de asemenea impozitul pe venit de plata. Dvs sunteti obligat sa tineti o evidenta a incasarilor in jurnalul de vanzari pentru a vedea cand veti atinge pragul de 35.000 Euro si veti deveni platitor de tva. Jurnalul de vanzari cat si cel de cumparari va sunt necesare pentru intocmirea Declaratiei 392B in 2010 in caz ca veti avea venituri cuprinse in 2009 intre 10.000-35.000 Euro.
2. Pe langa impozitul pe venit aferent normelor de venit mai aveti de plata contributii sociale ( va descriu cazul cand acest I.I. este unica dvs sursa de venit)
CAS (pensie) 31.3% aplicat la valoarea asigurata declarata - obligatoriu
CASS (sanatate) 6.5% aplicat la veniturile impozabile (dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara) -obligatoriu
Somaj 1 % - optional aplicat la valoarea asigurata declarata dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara

Succes in afaceri!

1. Incasarile pe care le voi face sunt lunare, cu o suma fixa. In total, suma nu va depasi niciodata 10.000 de Euro pe an. Mai e nevoie sa mai tin evidenta in acest caz?
2. Unde trebuie sa depun actele referitoare la CAS/CASS si pana cand, relativ la data inceperii activitatii?
3. Sa inteleg ca plata somajului nu e obligatorie?
4. Ce inseamna valoarea asigurata declarata?

Multumesc!

1. Va redau textul de lege in care nu face precizari referitor la excluderi:
Norme Cod Fiscale Titlul VI
" 62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări. "
2. La inceperea activitatii trebuie sa incheiati contracte de asigurare cu cele doua case : Casa de Pensii si respectiv Casa de Sanatate alesa (sunt mai multe CNAS, OPSNAJ, etc); mergeti la filiala teritoriala
3. Contributia la somaj nu este obligatorie.
4. Imi rectific exprimarea pentru calculul CAS: "venit lunar asigurat".Legea nu explica termenul, unele Case de Pensii solicita declaratiile de venituri de la Administratie, altele ii lasa pe asigurati sa-si puna singur sumele asupra carora vor calcula procentul de 31.3%.
Oranina Dumitru, Contabil
~ Conținut șters la cerere ~