avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate georgianaa

Activitate georgianaa

Va multumesc pentru raspuns. Totusi n-am inteles cand trebuie sa depun dosarul pentru stimulentul de insertie: inainte de a ma intoarce eu la serviciu sau inainte de a se intoarce sotul.
1. In cat timp de la nasterea copilului trebuie depus dosarul pentru alocatie?

2. Daca optez pentru ccc de 1an, iar tatal isi ia luna obligatorie in ultima luna din ccc, eu o sa ma intorc la serviciu inainte de a implini copilul 11 luni, pentru ca apoi tatal sa se intoarca inainte de a implini copilul 12 luni pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Intrebare este cand si care dintre noi trebuie sa depuna actele pentru stimulentul de insertie. Va multumesc.
Intentionez sa-mi iau concediu de crestere a copilului 1 an si sa ma intorc la serviciu inainte de a implini copilul 1 an pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Am inteles ca trebuie sa stea si tatal 1 luna din aceasta perioada. Aceasta luna ar fi ultima din concediul de ingrijire a copilului. Cum se procedeaza: cand trebuie sa depuna actele tatal; se depune acelasi dosar ca al mamei? Va multumesc.
Buna ziua. Am domiciliul din buletin in judetul Arges, dar locuiesc momentan in Braila. Ca sa pot depune dosarul pentru indemnizatie crestere copil in Braila este de ajuns sa-mi fac viza de flotant pe Braila? Va multumesc.
1.Daca stau eu in primul an in concediu de crestere copil, iar sotul in cel de-al doilea an cum se calculeaza pentru fiecare indemnizatia de crestere a copilului? Mai exact ma intereseaza daca se aplica pragul de maxim 1200 lei si daca eu mai beneficiez de stimulent de insertie, intorcandu-ma la serviciu inainte ca copilul sa implineasca 1 an.
2. Cand se calculeaza zilele de concediu de odihna se ia in considerare ca perioada lucrata si perioada de concediu de maternitate?