Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... depunere dosar indemnizatie crestere copil de catre ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

depunere dosar indemnizatie crestere copil de catre tatal care sta 1 luna in CCC

Intentionez sa-mi iau concediu de crestere a copilului 1 an si sa ma intorc la serviciu inainte de a implini copilul 1 an pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Am inteles ca trebuie sa stea si tatal 1 luna din aceasta perioada. Aceasta luna ar fi ultima din concediul de ingrijire a copilului. Cum se procedeaza: cand trebuie sa depuna actele tatal; se depune acelasi dosar ca al mamei? Va multumesc.
1. Tatal copilului poate solicita acea luna de CCC in ultima luna a CCC solicitat de dvs.

2. - Actele depuse de tatal copilului sunt aceleasi ca si acelea depuse de mama.
- Solicitarea CCC de catre tatal copilului cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in acest concediu.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane