avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... depunere dosar indemnizatie crestere copil de catre ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

depunere dosar indemnizatie crestere copil de catre tatal care sta 1 luna in CCC

Intentionez sa-mi iau concediu de crestere a copilului 1 an si sa ma intorc la serviciu inainte de a implini copilul 1 an pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Am inteles ca trebuie sa stea si tatal 1 luna din aceasta perioada. Aceasta luna ar fi ultima din concediul de ingrijire a copilului. Cum se procedeaza: cand trebuie sa depuna actele tatal; se depune acelasi dosar ca al mamei? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:20, 6 Februarie 2013
1. Tatal copilului poate solicita acea luna de CCC in ultima luna a CCC solicitat de dvs.

2. - Actele depuse de tatal copilului sunt aceleasi ca si acelea depuse de mama.
- Solicitarea CCC de catre tatal copilului cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in acest concediu.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Februarie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de o luna luat de tata penesmaria penesmaria Buna ziua! Am optat pentru CCC 1 an. Pe 12 septembrie implineste 1 an. Tatal vrea sa stea o luna acasa. In perioada 12 august- 12 septembrie ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu crestere copil - o luna Cislariu_Gica Cislariu_Gica Buna ziua As vrea sa stiu cum se procedeaza in practica atunci cand tatal solicita sa intre in acel concediu de crestere copil timp de o luna. a) ... (vezi toată discuția)
Ccc obligatoriu pentru tata o luna ramiha ramiha Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns din partea dvs. Dupa nastere vreau sa intru in CCC pentru an. Am inteles ca pentru copiii nascuti dupa 1 martie ... (vezi toată discuția)