avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate alissha

Activitate alissha

1. cei care indeplinesc conditiile de pensionare
2. absente nemotivate, bautura, intarzieri program
3. cand 2 salariati ( sot, sotie) lucreaza in aceeasi societate

la pct. 3 ma incadrez si eu...si intreb este legal? exista vreo lege sau este ilegal??

nu exista asa ceva in CCM, dar s-a aplicat cu succes acest criteriu.....

ma poate ajuta cineva??

multumesc!!
va multumesc!
Am achizitionat din Februarie 2016 un sejur in Venus- Resort Mera 4 * printr-o agentie din Bucuresti. In perioada 19-22.07.2016 au aparut mai multe cazuri de toxiinfectie alimentara, ANPC-ul a confiscat produse expirate, etc, a fost improvizat un canimet medical, pesr. spitalizate, etc.
[ link extern ] /

de aseara....se repeta povestea, copiii cu enterocolita, spitalizati, etc. Eu am biletul in luna august si m-am speriat, nu vreau sa imi imbolnavesc singura copilul. Pe 20.07.2016 am facut o sesizare la agentie dar spun ca ei nu au nici o vina si pot schimba locatia numai daca administratia trimite o " hartie oficiala' ca au probleme. Platesc cu 6 luni in avans, se folosesc de banii mei, nu recunosc ca au probleme grave....si eu nu pot schimba locatia . Ce pot face?? Va multumesc!!
gigipopa a scris:

In cazul decesului lucratorului angajat la o firma romaneasca, in timpul desfasurarii activitatii in strainatate, cercetarea evenimentului se face de catre ITM/ Inspectia muncii, cu respectarea prevederilor HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.144
(1.1) In cazul evenimentelor produse in afara granitelor tarii care au avut drept consecinta incapacitatea temporara de munca sau decesul lucratorilor asigurati potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, republicata, dosarul de cercetare intocmit de comisia numita de angajator va cuprinde documentele care au fost intocmite de organele de cercetare din tara in care a avut loc evenimentul, " precum si
documentele medicale de la unitatile sanitare care au acordat ingrijiri de specialitate accidentatului"


si daca PV de cercetare este incheiat si scrie negru pe alb ca nu s-a obtinut certificat-medico legal si la : Cauza producerii eveniment: este trecut doar Blatt B ca dovada medicala.... a fost incheiat corect acest PV de cercetare, conf. legii??



va multumesc
tgeorgescu a scris:

Da, la Patriciu era clar ca va muri la un moment dat de cancer, deci cauza mortii era stiuta. Singura ati zis ca a reiesit ca fratele dvs. a murit de infarct. Daca a fost stabilita cauza mortii, curiozitatea autoritatilor a fost satisfacuta si nu a mai fost nevoie de o autopsie.


Medicii si-au facut datoria de nota 10+++, nu am ce comenta, "curiozitatea lor" ..nu stiu, dar avand in vedere ca pana acum cateva zile noi stiam din " auzite" ca fost infarct.....aveam un dubiu. De autopsie medico-legala intreb pentru ca la noi s-ar fi facut avand in vedere ca era in timpul serv. , pe domeniul public + tanar, eu pot demonstra cu acte ca nu avea nici o problema de sanatate, nici atat de inima ( pana si dr. de familie a reactionat ca mine), mai ales ca facuse analize in martie cand s-a angajat la aceasta firma.
ITM a fost anuntat de mine....dar degeaba si am mai spus nu asta ma intereseaza acum, nu am contestat PV cand l-am primit.
ei spun asa: " evenimentul nu se incadreaza ca si accident de munca conf. prev art 5 lit g din lg.319/2006, deoarece nu a fost vatamare violenta a organismului si moartea datorandu-se unoe cauze naturale"
Aici intreb eu...cauze naturale...nu avea probleme cu inima, nu era in nici o evidenta inregistrat cu nici o problema medicala, in cutia care o avea la el cu pastile exista algocalmin, ketonal si aspirina.
Daca tot imi ziceti de ITM va intreb, aveau voie sa incheie PV de cercetare fara acte medicale?? pentru ca singurul act atasat este un Blatt B ( dovada deces) si declaratiile celor 2 colegi ( cursele se efectuau cu 3 soferi)
Acel Blatt B nu a fost valabil pentru ca nu avea apostila, nereusind sa inregistrez decesul in tara. Nici aici nu ma ajutat firma si nu a facut mare lucru dar prin kosulat am reusit si dupa 3 luni de la deces am putut preda CI si inregistra deces in tara.
Noi cand a fost adus in tara era in stare de soc, nu gandeam,etc. A fost adus terestru cu acel Blatt B, cosciug vidat, sigilat si ni s-a spus ca nu avem voie sa-l deschidem.
Problema mea asta este si am spus-o si la politie, etc : Nu l-am identificat, nu avem nici o dovada ca el era acolo, nu avem acte medicale, nu avem actul cu apostila sa inregistram deces. Pas cu pas am mai aflat cate ceva, am mai intrat in posesia unei hartii...acum avand actele medicale ( astept traducerea lor) am intrebat daca trebuia facuta autopsie medico-legala.
probabil unde ma duc mai departe imi vor raspunde dansii dar imi place sa fiu si eu "pusa in tema si sa stiu ce vorbesc".
Fratele meu si nu vreau eu sa-l laud, nu sunt subiectiva dar firma la care lucra trebuia sa ii "ridice o statuie". Omul asta, sofer profesionist adevarat a evitat o tragedie de proportii. A fost constient de ce i se intampla si a oprit autocar pe dreapta apoi a cazut secerat. Daca nu era cu capul pe umeri vedeam la tv o tragedie cu peste 30 pers......
Sa stai app. 7 luni si sa astepti o hartie sa vezi negru pe alb cauza decesului, sa stai in incertitudine ca nu stii ce ai ingropat, sa stii ca nu au existat probleme cu inima niciodata...cred ca este normal sa vrei si intrebi de autopsia medico-legala. Stiu o sa spuneti ca este treaba procuraturii dar repet....intreb pentru ca nu am avut nicodata asemenea probleme si vreau sa fiu " cat de cat " in tema.

Va multumesc pentru raspunsuri si ajutor!
nu stiu daca confund, dar din amintiri Dinu Patriciu avea cancer

multumesc
Buna ziua,

Las firma la care lucra ca nu a " miscat un deget in privinta asta", las ITM ca nu a cerut si nu are actele mentionate de dvs. atasate la dosar dar a incheiat PV de cercetare.
nu asta conteaza acum.
Va rog doar sa ma ajutati, daca stie cineva...fiind cetatean roman- mort in timpul program. lucru, pe domeniu public..Germania era obligata sa faca autopsie medico-legala??
D-le Gigipopa, va multumesc pt indrumare.

multumesc
Buna seara,

va rog daca se poate sa ma ajutati

Fratele meu a decedat in Germania, era in timpul programului de lucru, era la volan, a facut infarct si a decedat. Numai va deranjez cu toate detaliile. Important este un singur lucru. Dupa 7 luni am reusit sa conving seful de sectie sa imi trimita actele medicale, nu stiu cum sa zic ..PV incheiat de serv. ambulanta si Notarz ...etc. actele existente de la salvare si spital. Am intrebat de autopsie si mi-a spus ca nu exista si nu s-a facut.
Aici am eu ...rugamintea sa ma ajutati. Daca eu cetatean roman mor intr-o tara membra UE/ Germania, pe domeniul public ( autostrada A8), in timpul programului de lucru, si tanar pe deasupra ...tu, Germania esti obligata sa imi faci autopsia?? Exista vre-o lege? Am inebunit cautand si nu reusesc sa gasesc nimic din legislatia lor.
Germania era obligata sa ii faca autopsia?

va rog sa ma ajutati

multumesc
Buna seara,

Da, a mai fost o discutie dar nu era incheiat PV de cercetare. Si la dosar nu exista nici un act medical, nici noi nu stiim cauza decesului. Cercetarea s-a facut in Sibiu, pot deschide sau cere lamuriri aici in Bucuresti??

va multumesc si ma scuzati!!
Buna ziua,

Fratele meu era sofer pe autocar la ATLASSIB, La intoarcerea in tara
( 23.08.2015) el a condus 1 ora dupa care a spus colegului ca se simte rau si a fost inlocuit la volan, in urmatoarele 5 min a lesinat, tras autocar pe dreapta, chemata salvarea, etc. dupa 1 ora a decedat la spital in Germania / Homburg. Acum cateva zile am primit adresa de la ITM si nu a fost considerat AM. conf lg. 319/2006 art. 5 lit.g. In acest PV de cercetare este descris evenimentul pas cu pas dar doresc sa va intreb...aceasta lit. g ( vatamare violenta a organismului si intoxicatia acuta prof.), incadrarea nu mi se pare corecta. El era in timpul programului, a condus un autocar plin cu turisti cu 5 min inainte de a face infarct, era in delegatie. Este corecta aceasta incadrare? Gresesc daca contest sau actionez in instanta ITM si ATLASSIB?? La acest dosar de cercetare nu au fost atasate acte medicale, noi nu stim nici la acest moment cauza decesului (din declaratiile unora reiese ca a fost infarct), singurul act care este trecut in acest PV este Formular B ( dovada deces) - act insotitor la repatriere unde scrie sec..moarte naturala. Am facut tot felul de demersuri si sesizari la MAE, Parchet, Konsulat, Ambasada, solicitand un act medical cu, cauza decesului dar nu reusesc sa obtin acest raspuns, numai spun ca nu stim cine la identificat, daca el era in acel cosciug si multe alte lucruri neclare.

va multumesc

va multumesc