avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate veresiuliu

Activitate veresiuliu

Dupa decesul parintilor in anul 2007, in arhiva familiei am gasit documente juridice care atestau ca parintii mei sunt proprietari a doua terenuri mostenite de la parintii lor .Aceste terenuri agricole nu au fost revendicate de parinti pe baza legii nr. 18/1990 , deoarece aceste documente nu sau gasit iar rudele care puteau fi folosite ca martori erau deja morti.Aceste terenuri au fost loate abuziv de cooperativa agricola infiintata in anul 1962. Parintii mei nu au fost membrii cooperatori. Pentru unul din terenuri am gasit o adresa de la consiliul popular prin care se comunica ca terenul intra in propritatea statului pe baza legii nr. 115/1959. Pe baza datelor gasite am optinut de la registru de cadastru doua exstrase din care rezulta ca parntii mei sunt proprietarii acelori terenuri.Am predat aceste documente impreuna cu toate actele doveditoare a calitatii de mostenitor primariei cu cererea de reconstituirea proprietatii.Dupa o luna mi s-a comunicat de primarie ca cerera nu poate fi solutionata favorabil deoarece cererea nu s-a depus la timp conform legii nr. 247/2005.Rog indrumare in sensul clarificarii daca am vreo sansa de cistig si ce trebuie sa fac in continuare. Va multumesc anticipat pentru ajutor.