avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate t-balt

Activitate t-balt

Multumesc asa am sa fac. Si daca ma mai opreste cineva ca asa vrea el fara sa aiba misiune clara, tematica ( ex. filtru politie soferi bauti) si ca eu sa nu fi incalcat nici o lege ce pot face?. stiu ca in acest caz nu sunt obligat sa prezint nici un act si este abuz in serviciu. Cum trebuie sa reactionez eu? ce sa ii spun daca el incearca sa indruge prostii si sa faca orice numai ca sa dea o amenda?
Am fost oprit in trafic fara nici un motiv de un agent al politiei rutiere. Acesta s-a legitimat si a cerut actele la control. L-am intrebat motivul opriri deoarece nu incalcasem nici o regula de circulatie si acesta a motivat ca ei fac controale ca altfel cum isi pot da seama daca o masina e furata. O motivare absolut absurda parerea mea, masina fiind inmatriculata in Ro si de asemenea in astfel de cazuri se cauta masini care prezinta anumite semnalmente.. Din cate stiu politia nu are dreptul sa opreasca oricand vor ei fara sa aiba un motiv bine intemeiat. In acest caz ce pot face si spune respectivul agent de politie?

De asemenea mi-a intocmit un proces verbal pentru ITP expirat dar la rubrica agent constator nu a trecut nici un nume, exista doar o semnatura in josul procesului a acestuia. Conform motivelor de anulare a proceselor verbale trecute pe pagina de internet a politiei rutiere "lipsa mentiunilor cu privire la numele si functia agentului constatator" face nul PVC.

In acest caz cum trebuie sa procedez pentru a mi se anula Procesul Verbal.

Va multumesc