Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Oprire in trafic fara motiv + contestare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Oprire in trafic fara motiv + contestare proces verbal

Am fost oprit in trafic fara nici un motiv de un agent al politiei rutiere. Acesta s-a legitimat si a cerut actele la control. L-am intrebat motivul opriri deoarece nu incalcasem nici o regula de circulatie si acesta a motivat ca ei fac controale ca altfel cum isi pot da seama daca o masina e furata. O motivare absolut absurda parerea mea, masina fiind inmatriculata in Ro si de asemenea in astfel de cazuri se cauta masini care prezinta anumite semnalmente.. Din cate stiu politia nu are dreptul sa opreasca oricand vor ei fara sa aiba un motiv bine intemeiat. In acest caz ce pot face si spune respectivul agent de politie?

De asemenea mi-a intocmit un proces verbal pentru ITP expirat dar la rubrica agent constator nu a trecut nici un nume, exista doar o semnatura in josul procesului a acestuia. Conform motivelor de anulare a proceselor verbale trecute pe pagina de internet a politiei rutiere "lipsa mentiunilor cu privire la numele si functia agentului constatator" face nul PVC.

In acest caz cum trebuie sa procedez pentru a mi se anula Procesul Verbal.

Va multumesc
faceti o plangere contraventionala , in cazul in care v i s-a aplicat si o amenda contraventionala, in termen de 15 zile , prin care cereti anularea procesului verbal , pentru motivele pe care ni le-ati spus aici.
Multumesc asa am sa fac. Si daca ma mai opreste cineva ca asa vrea el fara sa aiba misiune clara, tematica ( ex. filtru politie soferi bauti) si ca eu sa nu fi incalcat nici o lege ce pot face?. stiu ca in acest caz nu sunt obligat sa prezint nici un act si este abuz in serviciu. Cum trebuie sa reactionez eu? ce sa ii spun daca el incearca sa indruge prostii si sa faca orice numai ca sa dea o amenda?
Ce drepturi aveti in fata organului de prevenire si control rutier
Trebuie sa se prezinte (aveti dreptul sa-i cereti legitimatia, sa v-o arate,pe care este inscris numarul sau)
Sa va spuna motivul opririi(care este motivul: filtru organizat de exemplu)
Daca este filtru, aveti dreptul sa cereti ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele persoanelor care participa din echipaj.
Actele se cer pe un motiv(legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda).
Deci, la oprire, se comunica soferului motivul si nu puteti fi sanctionat decat pe acel motiv.
La amenda aveti doua locuri unde semnati: unul prin care recunoasteti fapta si al doilea ca ati luat cunostinta de amenda.puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda, insa sa nu recunasteti fapta.
legally a scris:

Ce drepturi aveti in fata organului de prevenire si control rutier
Trebuie sa se prezinte (aveti dreptul sa-i cereti legitimatia, sa v-o arate,pe care este inscris numarul sau)
Sa va spuna motivul opririi(care este motivul: filtru organizat de exemplu)
Daca este filtru, aveti dreptul sa cereti ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele persoanelor care participa din echipaj.
Actele se cer pe un motiv(legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda).
Deci, la oprire, se comunica soferului motivul si nu puteti fi sanctionat decat pe acel motiv.
La amenda aveti doua locuri unde semnati: unul prin care recunoasteti fapta si al doilea ca ati luat cunostinta de amenda.puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda, insa sa nu recunasteti fapta.

Buna ziua !

Am fost oprit fara motiv aseara pe DN1 in Saftica de agentul Ciobanu C. Nu mi-a raspuns la intrebarea "de ce m-ati oprit" si a scris-o ca atare la comentarii - LOL.
In urma verificarii actelor am constatat impreuna ca nu puteam face dovada ca detin rovigneta pentru auto condus. aveam rovigneta la birou, e masina firmei. ca urmare mi-a suspendat talonul si mi-a intocmit PV cu amenda 500 ron, 250 in 48h.

Pot cere instantei anularea PV daca nu a avut nici un motiv sa ma opreasca ?
Sunt perfect deacord cu opiniile colegilor in ceea ce priveste oprirea in trafic fara motiv, dar daca privim obiectiv un pic situatia si analizam prevederile legale eu una tind sa cred ca nu s-a schimbat nimic in ceea ce priveste dreptul agentilor de circulatie de-a opri o masina in trafic fara motiv, spre exemplu urmatoarele prevederi legale :
" Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, prevazut în anexa nr. 1."

"Art. 182
(1)Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci când constata încalcari ale normelor rutiere ori în situatia în care exista indicii temeinice despre savârsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si în conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun în pericol siguranta circulatiei."

Deci practic agentul poate invoca in cazul dv. @ MirceaT ca i s-a parut ca nu vede lipit in parbriz rovinieta, si din acest motiv v-a oprit .............in aceste circumstante sincer nu stiu ce sanse aveti in cazul contestarii P_V.....