avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Activitate mihaliscenco

Activitate mihaliscenco

Asa cum am mai spus, lucrez la CFR-SA si anul trecut ne-am judecat cu administratia pentru neplata celui de-al 13-lea salariu, neacordarea bonurilor de masa si neplata primei de ziua CFR-istului , toate conform CC-de munca. Procesul a fost castigat, dar banii nu ni s-au dat. Vazand ca nu ne sunt platiti acei bani, toti cei implicati am strans o suma de bani si am angajat un executor sa mearga cu dosarul la administratie si sa ne obtina banii... dar tot nimic.Din luna noiembrie 2011 tot asteptam sa se intample ceva si acei bani sa ne fie platiti. Nu stim ce sa mai facem.... Sa angajam alt executor? Ce sfat imi dati? Multumesc tuturor celor care au dat atentie problemei mele si mi-au raspuns.
Buna ziua! Iata ca am revenit cu o alta problema la dumneavoastra. Doresc sa stiu daca dupa 3 ani de la divort fostul sot poate obtine ore de vizita cu fiul nostru. Copilul mi-a fost incredintat mie, iar fostul sot nu a solicitat ore de vizita. Acum, dupa 3 ani doreste sa deschida proces pentru a putea sa vada copilul. El a fost plecat in strainatate in tot acest timp, nici in timpul procesului nu s-a prezentat. Va rog sa imi raspunde-ti la intrebare, e posibil sa obtina ore de vizita cu toate ca pana acum nu l-a interesat copilul, iar din pensia alimentara i-a dat doar o parte si doar cu interventia politiei. Va multumesc.
Buna! sunt mihaiela, am un fiu de 16 ani, sunt divortata de 13 ani si in urma divortului minorul mi-a fost incredintat mie spre crestere, iar tatal lui nu a solicitat zile de vizita sau altceva. fiul meu poate merge cu mine fara pasaport?
doar in baza buletinului de identitate? va multumesc!
Răspuns la discuția Neachitarea pensiei alimentare
Va multumesc pentru sfat! dar instanta romana poate sa ceara unei firme din italia venitul net al unui angajator roman, daca se dovedeste ca acesta are un minor in tara caruia nu i-a fost achitata pensia alimentara de atatia ani?
BUNA!
Ma numesc mihaiela, am o problema cu fostul sot si de aceea apelez pe aceasta cale la toti cei care ar putea sa ma ajute cu un sfat. am terminat divortul anul trecut in luna martie, am un baiat de 6 ani si fostul sot nu mi-a mai dat nici un ban de un an si jumatate. el lucreaza in italia si cat timp a durat procesul de divort mi-a trimis 750 euro, tribunalul a hotarat ca sotul meu sa imi dea un procent de 25% din salariul net pe care il primeste, aceasta hotarare a fost luata deoarece el nu are un salariu fix lunar,in luna dec. 2007 a luat 1350 euro, in luna ian. 2008 a luat 840 euro, in luna feb. a luat1040 euro,in luna mar. a luat 740 euro, acestea sunt singurele dovezi pe care le-am avut la proces, lucreaza cu contract de munca nelimitat,dar din 2008 nu mi-a mai trimis nici un ban. am fost la politie sa fac o plangere dar mi-au spus ca nu se poate face nimic deoarece nu este vorba de o suma fixa, iar dumnealor nu au nici o putere de a afla care este salariul net primit de fostul sot in tot acest timp pentru a putea afla cota procentuala datorata. am toate datele de la serviciul lui dar nu se poate face nimic. daca este o solutie si cineva imi poate da un sfat va rog sa imi lasati un raspuns. VA MULTUMESC.
Buna! Am o nelamurire, daca nu stiu suma care reprezinta pensia alimentara neplatita pot deschide proces impotriva fostului sot? Multumesc!
Buna! Sunt Mihaiela si va rog sa imi dati un sfat in legatura cu pensia alimentara a fiului meu. Am inceput divortul in data de 09.072007 si l-am terminat in data de 16.03.2009 in urma recursului facut de fostul meu sot. Fostul meu sot lucreaza in italia cu contract de munca. La primul proces pensia alimentara a fost stabilita la suma de 300 euro.Dupa recursul facut de fostul meu sot sa stabilit o pensie alimentara de 25% din venitul lui net. Pe parcursul procesului am primit in rate suma de 900 euro reprezentand o parte din pensia alimentara datorata de fostul sot. Acum as vrea sa il dau in judecata pentru restul sumei de bani dar nu stiu care este aceasta, deoarece nu am cunostiinta de salariul care il are in italia. Va rog sa imi spuneti daca este o lege sau o ordonanta prin care sa aflu ce salar lunar are pentru a putea sti cati bani imi datoreaza. Cum pot sa il fac sa plateasca pensia alimentara deoarece el nu vrea sa mai vina in tara. Va multumesc!
sunt divortata si am un fiu de 6 ani, in urma hotararii de divort eu am custodia copilului. pot pleca din tara fara acordul fostului meu sot asupra copilului, doar in baza hotararii de divort? fostul meu sot lucreaza in srainatate si nu vrea sa vina in tara. ce posibilitati am?