avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate zahandrei

Activitate zahandrei

Subiect: RE: Contestatie Proces Verbal de contraventie.

Multumesc Dl. Av. Stan
Sper sa fie asa cum spuneti dumneavoastra. Greselile comise de agent sunt clare si se incadreaza in viciile de forma pe care mi le-ati prezntat!
Azi am depus acea cerere de anulare, deci am contestat acel proces verbal la Serviciul Registratura din cadrul Judecatoriei Mun. Zalau, iar persoana care mi-a preluat documentele m-a informat in legatura cu o citatie pe care o voi primi in luna septembrie. (probabil atunci este termenul). Vreau sa intreb ce se intampla mai departe referitor la problema mea? N-am mai avut o astfel de experienta.
Va multumesc!
Salutare tuturor!!!
Vreau sa ma ajute cineva care a mai trecut prin situatia in care sunt eu. Azi dimineata (04.08.2009) am fost amendat de catre un echipaj al Politiei Rutiere din Mun. Zalau, pentru depasirea vitezei legale. Am fost inregistrat cu viteza de 79 km/h. Pana aici nimic interesant, dar agentul constatator a comis 2 greseli destul de importante. 1. Data pe procesul verbal e gresita. El in loc de 04.08.09 a scris 03.08.09, deci cu o zi in urma, iar mai jos in alta rubrica unde trebuia sa scrie din nou data, a scris-o corect! 2. Numarul masinii pe care condus -o e scris gresit. Eu am condus auto cu nr. BV 03 ..., iar el a completat in proces BV 02 .... Problema este ca eu am sesizat greselile dupa semnarea acelui proces. Credeti ca este benefic pentru mine daca as depune o contestatie si mai important, ce sanse am sa mi se anuleze acest proces? Va multumesc!!!!!
Subiect: RE: Contestatie Proces Verbal de contraventie.

Multumesc Dl. Av. Stan
Sper sa fie asa cum spuneti dumneavoastra. Greselile comise de agent sunt clare si se incadreaza in viciile de forma pe care mi le-ati prezntat!
Azi am depus acea cerere de anulare, deci am contestat acel proces verbal la Serviciul Registratura din cadrul Judecatoriei Mun. Zalau, iar persoana care mi-a preluat documentele m-a informat in legatura cu o citatie pe care o voi primi in luna septembrie. (probabil atunci este termenul). Vreau sa intreb ce se intampla mai departe referitor la problema mea? N-am mai avut o astfel de experienta.
Va multumesc!
Multumesc Dl. Av. Stan
Sper sa fie asa cum spuneti dumneavoastra. Greselile comise de agent sunt clare si se incadreaza in viciile de forma pe care mi le-ati prezntat!
Azi am depus acea cerere de anulare, deci am contestat acel proces verbal la Serviciul Registratura din cadrul Judecatoriei Mun. Zalau, iar persoana care mi-a preluat documentele m-a informat in legatura cu o citatie pe care o voi primi in luna septembrie. (probabil atunci este termenul). Vreau sa intreb ce se intampla mai departe referitor la problema mea? N-am mai avut o astfel de experienta.
Va multumesc!
Ceva idei i pareri.... mai are cineva?
Pt Cromatic.
Pai tocmai aia ziceam. Ca m-a oprit agentul din masina in care era radarul. Defapt erau 2 in masina. Asadar nu stiu eu ce treaba au ei in masina, dar am constatat ce mi-au scris in PV!
DA... Am fost oprit chiar de echipajul care a constatat greseala mea si care dupa ce m-a oprit mi-a intocmit procesul verbal!
Ma mira unle pareri. Dar ma bucur pentru ele. Maine fac plangerea. Nu am nimic de pierdut. Dar stau si ma intreb de ce s-ar putea sa nu-l anuleze, din moment ce pe caseta doveditoare apare un numar de inmatriculare iar in proces e scris altul. Eu am gresit ca am mers cu acea viteza. Si eram pregatit sa-mi platesc amenda. Cu ce sunt eu vinovat daca acest agent mi-a citit la repezeala ce-a scris in proces, mi-a intins mapa si pixul sa semnez, iar eu ulterior am constatat grelesile. E greu sa sta 10 min cu agentul langa tine si sa descifrezi ceea ce a scris el acolo. Tot el mi-a adus la cunostinta ca pot depune contestatia daca am neclaritati. Chiar daca am luat la cunostinta. Si totusi.... si data din procesul verbal e gresita. Deci eu am condus ieri o alta masina fata de cea in care am fost surprins azi. E normal? Asta nu tot greseala e? Cine plateste pentru ea? Mai astept pareri!!!
Salutare tuturor!!!
Vreau sa ma ajute cineva care a mai trecut prin situatia in care sunt eu. Azi dimineata (04.08.2009) am fost amendat de catre un echipaj al Politiei Rutiere din Mun. Zalau, pentru depasirea vitezei legale. Am fost inregistrat cu viteza de 79 km/h. Pana aici nimic interesant, dar agentul constatator a comis 2 greseli destul de importante. 1. Data pe procesul verbal e gresita. El in loc de 04.08.09 a scris 03.08.09, deci cu o zi in urma, iar mai jos in alta rubrica unde trebuia sa scrie din nou data, a scris-o corect! 2. Numarul masinii pe care condus -o e scris gresit. Eu am condus auto cu nr. BV 03 ..., iar el a completat in proces BV 02 .... Problema este ca eu am sesizat greselile dupa semnarea acelui proces. Credeti ca este benefic pentru mine daca as depune o contestatie si mai important, ce sanse am sa mi se anuleze acest proces? Va multumesc!!!!!