avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate CornelCornel

Activitate CornelCornel

Răspuns la discuția Cum se procedeaza in acest caz.
Ea este de acord sa ii cedeze tatalui meu partea sa si a bunicului meu,dar sa vedem ce facem cu partea unchiului care vrea bani.Unchiul meu a facut actele la locul accela pe furisi cum sar zice,nu a stiut nimeni pana nico bunicul meu nu a stiut ce semneaza acolo ne'a zis dupa ce a venit.Unchiul meu a facut act de vanzare-cumparare nu donatie dar nu ea dat nici un ban si acum mai vrea si o parte din casa paranteasca.
Buna ziua!in 1996 bunicul meu a cumparat o casa nationalizata si el o putea trece pe numele altuia dupa 10 ani adica in 2006.In acel an bunicul meu ia dat baiatului sau un teren in valoare de 150.000Euro pe care si;a construit o casa,unchiul meu ia zis lu tata:"daca e,eu iau locul de casa si tu ramai cu casa",tata a fost deacord.Bunicul meu a semnat actul de donatie sau de vanzare catre unchiul meu iar la cateva luni a murit si nu a mai apucat sa ii treaca casa pe numele lu tata.Acum unchiul meu sa sucit si vrea bani in schimbul renuntarii lui la acea casa,mama lor fiiind in viata,ei ii revine 50% din casa + un sfert celalalt 50% in total 62,5%,restul de 37,5% le revine copiilor.Normal unchiul meu trebuia sa semneze fara nicio pretentie dar sa razgantit.Cum putem proceda fara ca sa ii dea tata banii ca sa cedeze partea lui?Multumesc anticipat.