avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate andreibaboi

Activitate andreibaboi

Debitul nu a fost recuperat. Nu stiu in ce stadiu e in sensul ca nu stiu daca s-a prescris sau nu.
Răspuns la discuția Restituire permis dosar in lucru
Multumesc pentru raspuns. Intre timp, la sfarsitul lui 2017, dosarul s-a finalizat si mi-am recuperat permisul. Cred ca politia a vazut postarea de aici si si-a adus aminte sa finalizeze dosarul :)
Buna ziua,
In 2014 a fost admisa o cerere de executare silita pe numele meu pentru un credit al unei firme in care eram asociat. Valoarea de recuperat era de aproximativ 7500 ron. A fost pusa poprire pe contul firmei si pe contul meu personal si a fost recuperata o parte din suma (2000 ron). De atunci nu stiu daca banca a mai facut si alte lucruri, eu nu am mai deschis alte conturi pe numele meu. In 2015 m-am casatorit si de atunci toate conturile au fost deschise pe numele sotiei si nu am avut probleme. Acum vrem sa cumparam un teren, intr-o alta localitate decat cea in care avem domiciliul. Putem sa ne trezim ca executorul ne ia acel teren?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
In 2014 am cumparat o masina inmatriculata in italia de la un samsar. Am verificat-o sa nu apara ca furata si era ok, dar in acelasi an am fost oprit de politie si mi-au spus ca placutele de inmatriculare au fost schimbate si actele originale ale masinii falsificate ca sa corespunda cu noile numere.
Mi-au fost retinute permisul cu drept de circulatie pentru 15 zile, placutele si actele masinii. In acele 15 zile am fost si l-am filmat pe samsar cu camera ascunsa si l-am facut sa recunoasca ca a condus si el masina, ca are toate actele in regula etc.
Nu am fost sa contest atunci acel proces verbal, sincer sa fiu am fost foarte afectat de toata povestea.
Dupa 6 luni am fost la procuratura si am facut cerere pentru prelungirea dovezii, avand nevoie de permis. De atunci dovada imi este prelungita lunar (200 km dus intors pentru ca nu mai stau in bucuresti unde este dosarul). M-am interesat in 2016 despre dosar si nu s-a facut absolut nimic la el. Suntem deja in 2017 si eu circul tot cu dovada.
Exista vre-o posibilitate sa recuperez acum permisul pana la finalizarea dosarului? Am nevoie de el pentru ca am de facut cateva drumuri in afara tarii si cu dovada nu pot circula decat in Romania.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: in cazul unei terase (bar/restaurant) pot da clientilor factura + chitanta sau factura + bonul de la plata cu cardul in loc de bon fiscal? Stiu ca este oarecum ciudat ce vreau eu dar vreau ca in acea terasa sa folosesc o anumta aplicatie pentru comenzi (este ceva mai complex, cu pda-uri pentru chelneri si trimiterea directa a comenzilor la bucatarie/bar...). Acea aplicatie insa nu este compatibila cu casele de marcat dar stie sa scoata o miniifactura cu chitanta atasata in locul notei de plata clasice. De aceea,, as vrea ca pentru rapiditate si pentru a evita incurcaturile sa elimin casa de marcat cu totul.
Rugamintea mea este sa imi spuneti si articolul si legea unde se gasesc aceste aspecte.
Va multumesc!