avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate dointza

Activitate dointza

Mulțumesc dar cred că voi renunța in termen și să depun alta cerere după 3 Ian deoarece consider că nu sunt toate sporurile calculate

Cornel Vasile a scris:

Casa de Pensii le va trimite o informare care va cuprinde numele şi prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum şi data emiterii acesteia.

Dv va trebui sa le depuneti fotocopia deciziei de pensionare sau sa le comunicati data cand ati primit-o.

Mulțumesc dar cred că voi renunța in termen și să depun alta cerere după 3 Ian deoarece consider că nu sunt toate sporurile calculate

Cornel Vasile a scris:

Casa de Pensii le va trimite o informare care va cuprinde numele şi prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum şi data emiterii acesteia.

Dv va trebui sa le depuneti fotocopia deciziei de pensionare sau sa le comunicati data cand ati primit-o.

Trebuie să anunț eu sau deja au făcut cei de la casa de pensii

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.

Trebuie să anunț eu sau deja au făcut cei de la casa de pensii

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.

Mulțumesc, este decizie limita de vârstă cu reducere deoarece am grupa 1 și 2 în toată perioada de muncă și nu știam dacă mă incadrez.
Din această cauză nu știam cum se procedeaza
Buna , am primit de decizia de pensie limita de vârstă trebuie să anunț firma unde lucrez încă sau sunt deja anunțați de casa de pensii??
buna ziua nu scrie in decizie exact câți ani am de munca lucrați și punctele aferente

CHKa a scris:

Primul pas ar fi sa cereti o lamurire Casei de Pensii ... Oricum , cata vreme ati iesit deja la pensia de limita de varsta , e limpede ca s-a tinut seama de anii lucrati in grupe , nu a trebuit sa asteptati pana la 62 ani si 11 luni ( cat este varsta standard pentru femeile nascute in nov. 1966 ) . Despre cuantumul pensiei ... nu se poate face un comentariu , acesta depinde de castigul dvs. din fiecare luna , a fiecarui an din cariera dvs.

buna seara , Am primit decizia de pensie limita de vârstă sunt nedumerită că nu sunt trecute în decizie anii lucrați în grupa 1 adică 10 ani și 8 luni plus 3 ani și 4 luni în grupa a doua din cei 34 ani și 11 luni cât îmi trebuia.
Menționez că sunt născută 28.11.1966 și s-a calculat 1626 lei ce mă sfătuiți să fac ??

Pensie limita de varsta am 35 ani cotizati si grupa 1 timp de 12 ani, si pot depune cererea dupa 28. oct 2023 ; perioada de lucru actuala pana la 1 nov 2023 , pana vine decizia pot munci daca prelungeste contractul ?
CHKa a scris:

Depinde ... Spuneti ca aveti contract pe perioada determinata , acesta inceteaza la data specificata ca data de sfarsit . Daca in timpul derularii contractului intervine implinirea varstei standard de pensionare si daca aveti minim 15 ani stagiu de cotizare , contractul dvs. de munca inceteaza de drept la acea data . ,Daca pensia pe care o veti solicita este anticipata , sau partial anticipata , contractul care nu a ajuns la final inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare . Prin urmare , vedeti in ce situatie va incadrati .

Buna dimineata, va rog sa imi spuneti sunt in prag de a depune dosarul pentru pensie la finele acestei luni , intrebarea mea este de cand inceteaza contractul de munca de la data depunerii cererii de pensie sau mai pot lucra pana vine decizia?
Firma unde lucrez am contract perioada determinata.