avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Andria

Activitate Andria

Buna Ellise,
te rog frumos cand ai timp trimite-mi si mie subiectele de la examenul juridic (en-ro-en) incerc sa-mi fac si eu o idee. Adresa este :d3ea17@yahoo.com.

Multumesc anticipat!
Locuiesc in Cipru de 3 ani ne-am casatorit aici inainte cu ap 2 ani la starea civila de aici pt ca nu stiam ca ma pot casatori la ambasada,dar nici nu as fi vrut sa o fac pt ca consulul cred ca e cel mai antipatic om din tara,nu mi-ar fi facut placere sa-l vad in acea zi.Sotul meu este jumatate englez din partea tatalui si indian din partea mamei pt noi a fost putin greu pt ca iti cer multe hartii,in primul rand dovada ca locuiesc legal aici, declaratia de celibat si inca cateva acte care nu mi le mai aduc aminte dar daca te intereseaza as putea afla,asta depinde si in ce tara ai de gand sa faci cununia,dar daca vei locui in romania nu te complica sa o faci in strainatate pt ca dupa aceea in va cere toate hartiile apostilate in aceea tara.Eu acum imi pastrez numele meu si el pe al lui si treb sa fac declaratia pt el pt a fi trim in tara dar nu am idee unde pot face acest lucru sau macar as vrea sa vad un tip de formular,oricine ma poate ajuta ii multumesc.
Sunt casatorita de 2 ani cu un cetatean strain, casatoria noastra a avut loc in stainatate. acum eu vreau sa imi declar casatoria si in tara, avem toate actele cu exceptia declaratie pt pastrarea numelui din partea sotului.Nu stiu unde o pot face am fost la ambasada dar pt ca nu e roman nu pot face acolo decaratia , am mers la ambasada lui si ne-au spus sa o scriem la mana dar in tara nu cred ca va fi recunoscuta fara nici o stampila pe ea. As dori daca ma puteti ajuta sa-mi trimiteti un format de declaratie,daca exista si daca mai e si in engleza e mult mai bine. Multumesc !