avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate vanExel

Activitate vanExel

Ok, dar decizia definitiva si irevocabila devine in momentul in care este legalizata?
Adica cum stiu eu ca este decizie definitiva? Trebuie sa primesc o hartie oficiala ceva pt ca sa stiu momentul in care imi incep cele 15 zile in care trebuie sa predau permisul. Altfel de unde sa stiu eu cand este ziua exacta in care decizia a devenit definitiva si irevocabila?
Pe scurt: am contestat retinerea permisului pt neacordare prioritate pietoni, apoi mi-am retras contestatia, la primul termen s-a decis ca sentinta de suspendare a permisului ramane valabila.; am avut drept la 15 zile de recurs dar nu am facut.

Acum: am sunat la arhiva judectoriei si am intrebat cand primesc si eu acasa o hartie ceva cu decizia definitiva si irevocabila. Mi-a zis ca nu asa se intampla cu pt ca o sentinta sa fie luata in calcul, trebuie eu sa ma duc sa o legalizez (cu timbru si taxa), ea sa fie stampilata ca definitiva si irevocabila si sa ma duc apoi cu sentinta legalizata la politie si sa predau carnetul.

Oare chiar atat de stupid este sistemul? Adica eu nu primesc nici o hartie cu decizia definitiva si irevocabila decat daca ma duc eu sa o legalizez? Si mai mult, sa o legalizez eu ca sa ma duc sa imi predau permisul, adica politia sta in baza mea sa fiu eu corect, altfel nu primesc nici o sentinta?

Curiozitatea mea este una singura: ce se intampla daca nu ma duc sa legalizez nimic? Practic, daca eu nu sunam si nu ma intereseam de unul singur, eu asteptam o hartie cu decizia pana la adanci batraneti inseamna.

Multumesc.
Daca se poate asa atunci e bine. Voi incerca, sper sa iasa cum trebuie. Multumesc
Nu stationa neregulamentar, politistii au dat prioritate pietonului si se aflu pe bana a treia adica cea de langa scuar, eu fiind pe cea de langa trotuar.
Si da, presupun ca totul se reduce la puterea de intelegere a judecatorului.

Ce nu stiam era daca in cazuri de genul acesta, judecatorii se implica si incearca sa intelegea situatia clar sau per ansamblu nu se mai sinchisesc si merg pe mana politistului, ca deh el are uniforma eu nu.
In procesul verbal tot eu am semnat si la martor asistent. Are vreo importanta?
La fata locului nu am avut martori, eram singur. Astfel ca in procesul verbal nu apare trecut vreun martor. Daca nu sunt trecuti in procesul verbal nu cred ca sunt luati in considerare la judecatorie, corect?
Sa inteleg ca nu sunt mari sanse sa imi dea mie dreptate in detrimentul politistului.
Acum vreo 2 luni un politist mi-a luat carnetul pe motiv ca nu am acordat prioritate unui pieton. Era bulevard cu 3 benzi si scuar pe mijloc, pe Lascar Catargiu. Se mergea in coloana si pietonul venea de pe scuar spre trotuar si abia pusese piciorul pe strada cand eu eram deja cu pasina pe trecere. Problema este ca eu nu l-am vazut ca ar vrea sa treaca din cauza sirurilor de masini si a unui SUV care era fix langa mine. Chiar si asa, era la mare distanta de mine, eu fiind pe prima banda. Deci e vb doar de principiu nu ca ar fi fost ceva periculos.

Politistii erau in masina, primii in coloana, pe a treia banda, deci fix langa pieton. Au venit dupa mine dupa ce am traversat si mi-au luat carnetul ca nu am dat prioritate pietonului. Degeaba am incercat sa ii explic ca eram mascat, ca se mergea in coloana si altele.

Am facut contestatie la judecatorie si mi l-am recuperat si trebuie sa ma prezint in septembrie.
Am insa 2 intrebari:

1. in perioada urm o sa plec in vacanta si ma gandeam sa profit si sa ma duc sa imi retrag contestatia si apoi sa imi depun carnetul al Udriste pt o luna cat mi-a dat, ca si asa o sa fiu plecat. Este posibil, se rezolva repede sau e hartogaraie multa la judecatorie?

2. daca o sa continui cu procesul, am vreo sansa? Nu am martor, eram singur, nici camere nu sunt la trecerea aia de pietoni asa ca se va reduce la cuvantul meu contra al lui. Am scris in contestatie ca pietonul nu avea de gand sa treaca in momentul in care treceam eu, el a trecut dupa. Si asa a si fost, desi ei pot sa spuna ca pietonul m-a prins cu masina pe trecere cand a pus el piciorul, dar e ff subiectiva treaba, pt ca se opreste inainte nu pe trecerea de pietoni.

Multumesc.