avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... E o alegere buna?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

E o alegere buna?

Buna ziua!Sunt in clasa a XII si dupa terminarea scolii vreau sa ma dau la Facultatea de Drept in cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi.Cea ce ma ingrijoreaza enorm este ca toata lume imi zice ca daca te dai la drept n-ai viitor si nu vei gasi nici un loc de munca.eu vreu sa devin judecator sau procuror dupa terminarea facultatii si de aceea vreu sa urmez cursurile de formare de la INM.Oare pana cand termin eu facultatea vor mai organiza concursuri de admitere la INM?Sau locurile vor fi deja pline si nu vor mai avea nevoie de procurori sau judecatori?
Cel mai recent răspuns: Marius2000 , utilizator 16:31, 2 Aprilie 2010
e o alegere buna.. intotdeuna vor fi nevoie de procurori si judecatori.. niciodata nu sunt destui... multa bafta la examenuld e bacalaureat si dupa aceea la admitere facultatea de drept
mocike a scris:

Buna ziua!Sunt in clasa a XII si dupa terminarea scolii vreau sa ma dau la Facultatea de Drept in cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi.Cea ce ma ingrijoreaza enorm este ca toata lume imi zice ca daca te dai la drept n-ai viitor si nu vei gasi nici un loc de munca.eu vreu sa devin judecator sau procuror dupa terminarea facultatii si de aceea vreu sa urmez cursurile de formare de la INM.Oare pana cand termin eu facultatea vor mai organiza concursuri de admitere la INM?Sau locurile vor fi deja pline si nu vor mai avea nevoie de procurori sau judecatori?



fara suparare , dar in ce limba se folosesc expresiile " ma dau la facultatea de drept ." , " ca daca te dai la drept "? !
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2010
ENGFULL, utilizator
Va multumesc pentru raspunsul acordat!
salut mocike!
intr-adevar asa cum spunea un coleg mai sus, intotdeauna vor fi nevoie de judecatori si procurori...
dar ordinea ar fi urmatoarea:
trebuie sa te dai ma intai cu gramatica si dupa ce te dai cu bacul, sa incerci asa cum ai zis sa dai cu dreptul( ma refer la facultate);
pana la terminarea facultatii, cred ca te vei satura de cat te-ai dat si abia pe urma va trebui sa sustii examen de admitere la inm...
sincer nu cred ca locurile vor fi deja pline, ci cel mult ocupate de cei care vor fi admisi...
daca te dai cu burta pe carte serios, inseamna ca tocmai ti-am facut programul pe urmatorii 6 ani...bineinteles in cazul in care vei umple si tu un loc la inm ...
mult succes!
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2010
Marius2000, utilizator
@mocike
Personal cred ca este o alegere buna,insa doar tu poti decide ce anume doresti sa faci,ce facultate sa urmezi dupa ce vei termina liceul.

Cum foarte corect a spus si domul avocat Petre,intotdeauna va fi nevoie de procurori si judecatori.Insa pana sa ajungi acolo unde iti doresti,este o cale destul de lunga si trebuie sa muncesti serios pentru asta.:)

Mult succes!B-)

Alte discuții în legătură

Informare - "specializare" procuror allecssis allecssis sunt eleva in cls a12a si as vrea sa urmez fac de drep..si ca specializare-procuror...as vrea sa stiu mai multe despre asta...sa stiu la ce sa ma astept . ... (vezi toată discuția)
Studii necesare pentru functia de procuror sanda90 sanda90 ce studii sunt necesare pentru functia de procuror?ma refer la studii superioare dupa facultate.am inteles ca trebuie sa dai pentru magistratura?da dar daca e ... (vezi toată discuția)
Ce sa aleg? magistrat? tatiana.br tatiana.br buna ma numesc tatiana sunt in clasa a 12 a si mam hotarat s urmez o cariera in domenilu juridic...imi place..insa nu stiu ce o sa fac dupaterminarea ... (vezi toată discuția)