avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... E o alegere buna?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

E o alegere buna?

Buna ziua!Sunt in clasa a XII si dupa terminarea scolii vreau sa ma dau la Facultatea de Drept in cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi.Cea ce ma ingrijoreaza enorm este ca toata lume imi zice ca daca te dai la drept n-ai viitor si nu vei gasi nici un loc de munca.eu vreu sa devin judecator sau procuror dupa terminarea facultatii si de aceea vreu sa urmez cursurile de formare de la INM.Oare pana cand termin eu facultatea vor mai organiza concursuri de admitere la INM?Sau locurile vor fi deja pline si nu vor mai avea nevoie de procurori sau judecatori?
Cel mai recent răspuns: Marius2000 , utilizator 16:31, 2 Aprilie 2010
Buna!cred ca a meritat sa postez aceasta intrebara deoarece am primit raspunsurile cele mai asteptate.acum chiar o sa ma ocup de pregatirea pentru bacalaureat si dupa acea ma voi inscrie la facultatea de drept.cu gramatica am putine probleme dar cred ca asta e normal din partea unui elev maghiar care este in clasa a XII.cu invatatul nu cred ca o sa am probleme pentru ca chiar imi place sa invat.totusi va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor.si inca o data scuze pentru expresiile "ma dau"niciodata nu le voi folosi.O zi buna tuturor!
mocike a scris:

Buna!cred ca a meritat sa postez aceasta intrebara deoarece am primit raspunsurile cele mai asteptate.acum chiar o sa ma ocup de pregatirea pentru bacalaureat si dupa acea ma voi inscrie la facultatea de drept.cu gramatica am putine probleme dar cred ca asta e normal din partea unui elev maghiar care este in clasa a XII.cu invatatul nu cred ca o sa am probleme pentru ca chiar imi place sa invat.totusi va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor.si inca o data scuze pentru expresiile "ma dau"niciodata nu le voi folosi.O zi buna tuturor!



salut!
ma bucur ca ai inteles esentialul din cele spuse mai sus. nu stiu cum esti obisnuit(a), dar cateodata e bine sa privesti realitatea in fata. e mare lucru ca stii unde gresesti, dar nu-i o scuza faptul ca esti de etnie maghiara.
retine faptul ca gramatica limbii romane e usoara si mai ales ca spui ca-ti place sa inveti, sunt sigur ca o sa ti se para si frumoasa. sa nu te gandesti tu sau alti colegi ca as fi as la gramatica, dar consider necesar un minim de cunostinte gramaticale pt orice persoana, mai ales pt cele care se gandesc la un viitor in magistratura...
inca o data mult succes mocike !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informare - "specializare" procuror allecssis allecssis sunt eleva in cls a12a si as vrea sa urmez fac de drep..si ca specializare-procuror...as vrea sa stiu mai multe despre asta...sa stiu la ce sa ma astept . ... (vezi toată discuția)
Studii necesare pentru functia de procuror sanda90 sanda90 ce studii sunt necesare pentru functia de procuror?ma refer la studii superioare dupa facultate.am inteles ca trebuie sa dai pentru magistratura?da dar daca e ... (vezi toată discuția)
Ce sa aleg? magistrat? tatiana.br tatiana.br buna ma numesc tatiana sunt in clasa a 12 a si mam hotarat s urmez o cariera in domenilu juridic...imi place..insa nu stiu ce o sa fac dupaterminarea ... (vezi toată discuția)