Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea varstei standard de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea varstei standard de pensionare

Buna ziua,

Va rog ma ajutati sa aflu varsta la care as putea iesi la pensie pentru limita de varsta, tinand cont de urmatoarele:
-data nasterii octombrie 1952, sex masculin;
- vechime in munca peste 35 ani, din care 23 ani 11 luni si 29 zile in grupa a 2-a de munca si in perioada 01.04.2001-05.02.2005 munca in conditii deosebite; restul stagiului de cotizare in conditii normale de munca;

multumesc.
Puteti intra in pensie limita de varsta la 58 de ani.
Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu octombrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 59 ani.