avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea varstei standard de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea varstei standard de pensionare

Buna ziua,

Va rog ma ajutati sa aflu varsta la care as putea iesi la pensie pentru limita de varsta, tinand cont de urmatoarele:
-data nasterii octombrie 1952, sex masculin;
- vechime in munca peste 35 ani, din care 23 ani 11 luni si 29 zile in grupa a 2-a de munca si in perioada 01.04.2001-05.02.2005 munca in conditii deosebite; restul stagiului de cotizare in conditii normale de munca;

multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:04, 2 Aprilie 2010
Puteti intra in pensie limita de varsta la 58 de ani.
Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu octombrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 59 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare MUNTEAN ALEXANDRU MUNTEAN ALEXANDRU [quot]buna ziua.Ma numesc Muntean Alexandru si lucrez ca vopsitor industrial de 39 de ani si jumatate (pana in 2001 am avut grupa II de munca)..lucrez si acum ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta stefan_ana stefan_ana Sunt nascut pe 24 noiembrie 1950, sex masculin. Sunt angajat din 1 August 1968 si am lucrat pana in 1 Mai 2008. In aceasta periaoda am beneficitat de grupa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)