Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general venituri in avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

venituri in avans

o incasare prin banca pentru firma constructii in decembrie 2009 poate fi operata in 472 fiind lucrari ce se vor executa in 2010 deci si cheltuielile se vor face in 2010 cind se va trece pe 704,
1) primirea avansului:
5121 = 419
Conturi la banci in lei Clienti-creditori

Art. 155 alin. (1) Cod fiscal instituie obligatia emiterii facturilor pentru fiecare beneficiar, pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel mai tarziu pana in a 15-a zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care au fost
incasate avansurile.

2) la data intocmirii facturii se inregistreaza factura de avans:

411 = %
Clienti
Venituri inregistrate in avans
TVA colectata
Concomitent:

419 = 411
Clienti-creditori Clienti

Soldul creditor a contului 411, arata suma ramasa de plata pentru prestatia ce urmeaza a se executa.
Avansurile sunt purtatoare de tva.
In luna decembrie inregistrati
5121 = % x lei
Pana pe 15 ianuarie emiteti factura
4111 = % y lei
si stornati avansul
4111 = % -x lei
Intr-adevar in cazul incasarii avansurilor, exigibilitatea T.V.A. este anticipata faptului generator.
Exceptii fac doar:
- incasarea avansurilor pentru plata importurilor si a drepturilor vamale
- incasarea avansurilor pentru operatiuni scutite de T.V.A. sau care nu sunt in sfera de aplicare a taxei
- incasarea avansurilor pentru executarea de lucrari imobiliare, cu conditia comunicarii acesei optiuni la organul fiscal teritorial al antreprenorului
birta a scris:

facturile pentru serviciile ce vor fi efectuate in 2010 au fost intocmite in decembrie 2009 si incasate fara a specifica avans -deoarece nu pot deconta clientii facturile-
tva este ok dar venitul nu este aferent anului 2009 ci vor fi lucrari efectuate pentru 2010 . daca nu intocmeau facturile in decembrie 2009 bani erau pierduti trebuiau folositi de client in 2009 venit= 472:

:offtopic:

regulamentul interzice deschiderea mai multor topicuri cu acelasi subiect
Multumesc