Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate punct de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate punct de lucru

O societate isi desfasoara activitatea prin cele doua puncte de lucru (2 magazine). Centralizarea contabila se tine la punctul de lucru 1.Nu s-au deschis inca conturi separate la banci pentru fiecare punct de lucru in parte.
Ma intereseaza daca trebuie analitic in balanta la contul 5311 pt fiecare punct de lucru?De asemenea pt ct 707,4428,4427,4426,607,378,pt ca nu inteleg cum o sa fac desc de gestiune,vor fi 2,pt fiecare in parte?
Cum trimit marfa dintr-un magazin in altul,stiu ca pe aviz,dar cum se incarca unul si cum se descarca celalalt,la ce pret;primul trimite la pretul de raft fara tva,iar al doilea face NIR la aviz si adauga doar tva-ul????
multumesc mult
incerc sa va ajut..deci pentru fiecare pct. de lucru se tine contabilitatea pe analitice :ex. 371=%401;378;4428 si 5311%=707;4427 monetarele
4426=401
desc gest. %=371
607;378;4428
La pc. doi la fel dar analitic cu 2
Desc. gestiune se face pentru fiecare pc. de lucru in parte.
Cind achizitonati marfa de la furnizor,sfatul meu este sa faceti receptie de pe fact. direct pe fiecare pc. de lucru,sa nu faceti intrarea toatala pe magazinul1 si sa transferati apoi pe al doilea.
In cazul ca aveti totusi asa ceva faceti asa ;
-receptie marfa pe mag,1
transfer marfa de pe 1 la 2 cu aviz.
daca au acelasi pret cu amanuntul este usor,dar daca un mag. practica un pret si celalat altul e mai complicat.
pe aviz se scrie pretul marfii fara TVA.
pt mai multe amanunte detailate va rog contactati-ma pe email.

o zi buna
succes!!
multumesc mult;eram f nelamurita cu acest aviz,pt ca atunci cand inregistrez o fact de la furnizor am si ct 378 si 4428;in cazul avizului cum procedez,ca banuiesc ca mag 1 inregistreaza normal fact de la furnizor si trebuie sa o transfere la pretul de raft fara tva,deci mag 2 cum se incarca cu 378 si 4428?mentionez ca magazinele au aceleasi preturi.
multumesc frumos
pai dvs dati marfa prin transfer la pret de achizitie pe baza bonului de predare transfer restituire + aviz insotire si faceti nota 371.02=371.01 (sau invers) dupa care faceti storno la adaos si neexigibil.
gestiunea 371.02 face NIR si nc 371.02=%
378analitic
4428analitic

la storno faceti nc cu minus 371.01=%
378analitic
4428analitic cu ajutorul coef k sau cum va e mai usor
cimpazu, utilizator
Daca faceti inregistrarea marfii in magazin 1, la pret cu amanuntul si spuneti ca practicati aceleasi preturi in ambele magazine, transferul cu aviz, dintr-o gestiune in alta 371.02-magazin 2 = 371.02-magazin 1.
In nota de transfer, cea care insoteste avizul se trec:
- pret furnizor
- adaos comercial
- TVA neexigibil
pentru ca ulterior sa puteti face descarcarea gestiunii.
Indicat ar fi sa folositi un program de gestiune, pentru a va usura munca in ceea ce privesc calculele matematice.
multumesc mult