Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoana juridica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoana juridica straina

O persoana straina( nu din UE) doreste infiintarea unei societati comerciale in Romania, unde se deschide o asemenea societate ? Este diferita de o societate deschisa de o persoana cu cetatenie romana?
La Registrul comertului. Acolo veti fi informata si asupra tuturor documentelor necesare infiintarii.
De obicei societatile comerciale se inregistreaza la Registrul Comertului. Incercati acolo. B-)
Pentru infiintarea unei societati comerciale trebuie sa mergeti la ORC impreuna cu actele prevazute de legea 31/1990.

Daca asociatul este persoana straina se va depune o declaratie pe proprie raspundere data in fata notarului, in sensul ca nu are datorii fata de statul roman.