avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoana juridica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoana juridica straina

O persoana straina( nu din UE) doreste infiintarea unei societati comerciale in Romania, unde se deschide o asemenea societate ? Este diferita de o societate deschisa de o persoana cu cetatenie romana?
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 15:03, 13 Aprilie 2010
La Registrul comertului. Acolo veti fi informata si asupra tuturor documentelor necesare infiintarii.
De obicei societatile comerciale se inregistreaza la Registrul Comertului. Incercati acolo. B-)
Pentru infiintarea unei societati comerciale trebuie sa mergeti la ORC impreuna cu actele prevazute de legea 31/1990.

Daca asociatul este persoana straina se va depune o declaratie pe proprie raspundere data in fata notarului, in sensul ca nu are datorii fata de statul roman.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma in romania cetatean strain anto_riana anto_riana Buna ziua.vreau sa siu ce trebuie sa faca un cetatean italian ca sa poata deschida o firma in romania si ce acte are nevoie. va multumesc (vezi toată discuția)
Înființare firmă cetățean non ue rezident în românia. care sunt actele și costurile necesare? Andreea355 Andreea355 Buna seara.Am rugamintea sa-mi spuneti care sunt actele si costurile necesare infiintarii unei societati de către un cetățean străin Non UE,care deține ... (vezi toată discuția)
Infintare societate mixta gabytz gabytz Salutare! As dori sa aflu si eu care este suma minima necesara pentru deschiderea unei societati mixte?
Va multumesc anticipat.. (vezi toată discuția)