Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate vinde un teren extravilan mostenire ,doar cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate vinde un teren extravilan mostenire ,doar cu certificatul de mostenitor ?

va rog sa-mi spuneti si mie , am un teren extravilan undeva la tara , mostenit de la tatal meu si vreau sa-l vand , eu am doar actul de mostenitor si nimic altceva , la intabulare mi se cere actul de proprietate al terenului , dar pe vremea cand tatal meu a primit pamantul mostenit de la parintii lui nu se faceau acte de proprietate si eu nu stiu daca exista un alt act care sa ateste provenienta acestiu teren . va rog sa-mi spuneti ce alt act care sa substituie actul de proprietate , pot sa folosesc la vanzare.
nu exista nici un alt act care sa se substituie tiltului de proprietate.. erau emise candva niste procese verbale de punere in posesie pana la emiterea titluluid e proprietate si probabil in baza acelui va fost trecut terenul in certificatulde mostenitor.. in orice caz, opinia mea este sa consultati si in legatura cu vanzarea si in legatura cu actele ce le aveti un avocat din zona unde va aflati care va poate indruma si ajuta cum sa procedati
Daca nu aveti un titlu de proprietate emis in baza legii 18/1991, 1/2000 sau 247/2005, nu veti putea intabula terenul respectiv.
Titlul de proprietate se emite in baza unei cereri pentru reconstituirea dreptului de proprietate, formulate in baza uneia din legile enumerate mai sus (ultima zi: 30.11.2005). In certificatul de mostenitor obtinut de dvs. de pe urma tatalui, se face mentiune la acest teren? Daca da, in baza carui act (un notar nu putea include respectivul teren in CM in lipsa unui act care sa faca dovada dreptului de proprietate pentru tatal dvs - cel putin asa ar fi fost normal).
cand s-a facut succesiunea tatalui meu , neavand un act de proprietate am scos de la primaria unde este inregistrat terenul , o adeverinta de rol.
puteti promova o actiune in instanta prin care sa cereti sa se constate uzucapuinea.
Este adevarat ca nu se poate inscrie in cartea funciara dreptul de proprietate fara a se atasa documentatiei si actul care a stat la baza emiterii certificatului de mostenitor (in cazul de fata, o adeverinta de rol), dar o eventuala vanzare a imobilului se poate perfecta fara probleme. Se poate solicita fara probleme Oficiului de Cadastru şi Publicitate Imobiliara eliberarea unui certificat de sarcini (in baza certificatului de mostenitor, a certificatului privind atestarea posesiei exercitat sub numele de proprietar si a documentatiei cadastrale), iar notarul poate incheia contractul de vanzare-cumparare fara probleme, iar imobilul va fi inscris in cartea funciara in baza acestuia, direct pe numele cumparatorului.