Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA PARTIALA COD P10
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA PARTIALA COD P10

ESTE CORECT? SEX F
PENSIE DE ASIGARARI SOCIALE 543
CONTRIB .ASIG. SOC. SANATATE 0
INDEXARE INCLUSA 0
VIRSTA LA DATA PENSIONARII 55 ANI 1 LUNI
VIRSTA STANDARD DE DE PENSIONARE 60 ANI
NUMARUL LUNILOR DE ANTICIPARE 59
NR LUNI PT. CARE SE APLICA DIMINUAREA 59 ADICA 14,7
TOTAL STAGIU DE COTIZARE 35 ANI 5 LUNI 23 ZILE
CONDITII NORMALE 35 ANI 4 LUNI 17 ZILE
STAGIUL REALIZAT PESTE STAGIUL COMLET 5 ANI 5 LUNI 23 ZILE
PUNCTE REALIZATE CU S V 03.1970 03.1992 26,06450
VALOAREA PUNCTULUI DE PENSII 732.80
PUNCTAJUL MEDIU 0.86882
PROCENTUL DE DIMINUARE 0,25% LUNA
CUANTUMUL PENSIEI NEDIMINUATE 637 lei
VALOAREA DIMINUARII 94 lei
CUANTUMUL PENSIEI DIMINUATE 543 lei( SCRIE) INAINTE DE INDEXARE
SE POATE CA DUPA APROAOE 36 ANI DE MUNCA PENSIA SA FIE MAI MICA DECIT SOMAJUL ? (549)
Se poate, intrucat sunteti beneficiar de pensie anticipata partiala, categorie de pensie care presupune un cuantum diminuat al pensiei, conform art. 50 din Legea nr. 19/2000.

Stiti foarte bine ca legea prevede un procent de diminuare pentru fiecare luna de anticipare, procent care de la anul se va dubla. Legiuitorul a dorit sa descurajeze solicitarile in vederea acordarii acestei categorii de pensie. In acest context, nu exista nicio legatura intre vechimea dvs. in munca, cuantumul pensiei si indemnizatia de somaj.