avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hotãrâre judecãtoreascã- conflict de muncã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hotãrâre judecãtoreascã- conflict de muncã

Bună ziua! Am chemat în instanță angajatorul pentru neplata salariului preaviz,instanța a hotarât ca societatea să-mi plătească preavizul în cuantum de 789 lei.Ținând cont, că totuși ste o sumă mică și nu îmi pot permite să plătesc un executor judecătoresc,cum pot determina angajatorul să-mi plătească salariul datorat.Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:07, 18 Aprilie 2010
www.avocatnet.ro/content/for...

Codul muncii
Art. 278. - Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind reintegrarea în mun că a unui salariat constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amendă.
Art. 279. - (1) În cazul infracţiunilor prevăzute la art. 277 şi 278 acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea persoanei vătămate.
(2) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Aprilie 2010
ContSters42179, utilizator
da,dar daca nu va plat de buna voie, tot el va treb sa plat si la executor cheltuielile de executare
Poate gasiti un executor care sa va inteleaga, pana in 300 de ron va fi onorariu care-l veti recupera de la angajator prin executare, important in demersul dvs. este ca angajatorul sa fie solvabil si sa fie in activitate, cu plangerea penala nu se rezolva mare lucru.
bogosianu a scris:

Bună ziua! Am chemat în instanță angajatorul pentru neplata salariului preaviz,instanța a hotarât ca societatea să-mi plătească preavizul în cuantum de 789 lei.Ținând cont, că totuși ste o sumă mică și nu îmi pot permite să plătesc un executor judecătoresc,cum pot determina angajatorul să-mi plătească salariul datorat.Vă mulțumesc!


Depuneti o cerere la fostul angajator ii care ii solicitati punerea in executarea a hotararii judecatoresti prin plata drepturilor banesti stabilite de catre instanta.
Daca dupa trecerea unui interval de timp de 15 zile de la data inregistrarii cererii nu va achita acesti bani, depuneti plangere penala impotriva acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executarea silita,salarii indexate,majorate,etc. araoil araoil Am sentinta tribunalului si decizia curtii in felul urmator \"obliga parata la plata despagubirilor banesti reprezentand salariile indexate,majorate si ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea hotararii judecatoresti andreisl andreisl Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru problema mea, daca este posibil. Am castigat un conflict de munca, instanta a anulat decizia de ... (vezi toată discuția)
Reintegrare acuta acuta Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care este termenul legal de punere in aplicare a unei hot judecatoresti irevocabile de reintegrare pe vechiul post. 15 ... (vezi toată discuția)