avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zile CO nefectuate pe anul 2009 in cazul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zile CO nefectuate pe anul 2009 in cazul desfacerii CMI

Buna,
Am si eu o neclaritate. Atunci cand se desface contractul de munca unui angajat, angajat care nu si-a efectuat zilele de concediu de odihna pe anul 2009, cum va fi platit acest drept?
Cel mai recent răspuns: nairam63 , utilizator 14:34, 18 Aprilie 2010
Ca si indemnizatie de CO i se va calcula.
La orice fel de incetare a unui CIM se va compensa in bani c/val zilelor de CO cuvenit si neefectuat.
Daca persona respectiva avea de primit 10 zile de CO cu o indemnizatie de 1.000 de RON... va primi dublu?
Adica...
- plata concediului de odihna conform art.41 (2) di constitutia tarii.. si...
- compensarea i bani a zilelor de concediu neefectuate?... in total 2.000 Ron?
1. Nu se plateste dublu c/val CO cuvenit si neefectuat.
2. Ce legatura are art.41(2) din Constitutie si plata CO?
si atunci care e deosebirea dintre un concediu de odihna efectuat si platit pana la data desfacerii CIM si intre un concediu de odihna nepletit si neefectuat pana la desfacerea CIM? In plus de asta i se taie si din vechimea in munca sarmanului angajat. Se pare ca legile in Romania sunt facute cu portite de interpretare aplicabile doar in cazul demnitarilor...

Nu uitati: Somnul natiunii naste monstri!

Alte discuții în legătură

Concediu odihna dupa pensionare maria-mihaela maria-mihaela Buna ziua. Lucrez intr-un liceu si am o femeie de servici care si-a depus dosarul de pensionare cu data de 1 februarie 2013. Din 29 apr.2013 a intrat in ... (vezi toată discuția)
Concediu neefectuat Gabi H Gabi H Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc in urmatoarea situatie : la incetare CIM conf codul muncii art 141 (4) \"compensarea in bani a CO neefectuat ... (vezi toată discuția)
Compensare concediu odihna in bani cristina29 cristina29 Buna ziua! Conform Codului Muncii, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani doar la incetarea contractului de munca. Dar daca acest CO nu s-a ... (vezi toată discuția)