Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratii fiscale 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratii fiscale 2010

Buna ziua
Din iulie 2009 sunt PFA cu impozitare in sistem real si neplatitor de tva.
Ce declaratii fiscale trebuie sa depun pentru anul 2009 si la ce termene.
Am inteles ca 200, dar nu stiu daca si 101 sau aceasta este doar pentru pers. juridice?
Am primit acasa decizia de impunere /2010 pe baza celei din 2009. Daca constat ca in 2010 nu realizez venitul estimat se poate rectifica decizia de impunere?
Multumesc
Pentru veniturile realizate in anul 2009, aveti obligatia depunerii Declaratiei privind veniturile realizate (formular 200) pana la data de 17 mai 2010. Organul fiscal v/a stabilit platile anticipate pentru anul 2010. In situatia in care, apreciati ca, veniturile pe care urmeaza sa le realizati in anul 2010 sunt mai mari/mai mici (cu cel putin 20%) fata de veniturile anului precedent (2009) puteti depune odata cu formularul 200, si o Declaratie privind venitul estimat in care declarati cuantumul venitului estimat a se realiza in anul 2010 (in cazul dvs. aflat sub nivelul venitului realizat in anul 2009). Aceste formulare se dpun la Administratia financiara in a carei raza aveti domiciliul (adresa din Cartea de identitate).
In situatia in care aveti salariati, veti depune si formularul 100 pentru impozitul pe venitul din salarii si formularul 102 pentru contributiile sociale. Aceste formulare se depun la Administratia financiara in a carei raza se afla activitatea (daca adresa activitatii coincide cu domiciliul dvs., veti avea un singur organ fiscal).
Atentie la obligatiile catre Casele se sanatate si Pensii!!