avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratii fiscale 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratii fiscale 2010

Buna ziua
Din iulie 2009 sunt PFA cu impozitare in sistem real si neplatitor de tva.
Ce declaratii fiscale trebuie sa depun pentru anul 2009 si la ce termene.
Am inteles ca 200, dar nu stiu daca si 101 sau aceasta este doar pentru pers. juridice?
Am primit acasa decizia de impunere /2010 pe baza celei din 2009. Daca constat ca in 2010 nu realizez venitul estimat se poate rectifica decizia de impunere?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Rodica Teodorescu , Consultant fiscal 13:50, 19 Aprilie 2010
Pentru veniturile realizate in anul 2009, aveti obligatia depunerii Declaratiei privind veniturile realizate (formular 200) pana la data de 17 mai 2010. Organul fiscal v/a stabilit platile anticipate pentru anul 2010. In situatia in care, apreciati ca, veniturile pe care urmeaza sa le realizati in anul 2010 sunt mai mari/mai mici (cu cel putin 20%) fata de veniturile anului precedent (2009) puteti depune odata cu formularul 200, si o Declaratie privind venitul estimat in care declarati cuantumul venitului estimat a se realiza in anul 2010 (in cazul dvs. aflat sub nivelul venitului realizat in anul 2009). Aceste formulare se dpun la Administratia financiara in a carei raza aveti domiciliul (adresa din Cartea de identitate).
In situatia in care aveti salariati, veti depune si formularul 100 pentru impozitul pe venitul din salarii si formularul 102 pentru contributiile sociale. Aceste formulare se depun la Administratia financiara in a carei raza se afla activitatea (daca adresa activitatii coincide cu domiciliul dvs., veti avea un singur organ fiscal).
Atentie la obligatiile catre Casele se sanatate si Pensii!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 2010 - pfa psih psih Buna ziua, Luna aceasta am finalizat actele pentru infiintarea unui cabinet de psihologie, inclusiv obtinerea C.I.F. Impozitul pt. anul 2010 se plateste ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit si fond sanatate ciobanu mariana ciobanu mariana Buna ziua, In cazul unui contract de colaborare artistica in care la un venit brut se aplica numai un impozit de 10% iar persoana respectiva nu are contract ... (vezi toată discuția)
Declaratii pe venit sandavasilescu sandavasilescu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: sotul meu are1,725 ha teren arabil pe raza com. Dichiseni jud. Calarasi, dat in arenda la o ... (vezi toată discuția)