Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA este deductibil tva-ul din facturile de leasing pt ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

este deductibil tva-ul din facturile de leasing pt achizitia unui autoturism?

din codul fiscal am inteles ca nu este deductibil tva-ul din achizitia de autoturisme deci nici din facturile de leasing pentru acest tip de achizitie este corect sau nu?
Da, in conditiile OUG 34 / 2009.
Multumesc.
Deci facturile emise pentru ratele la leasingul unui autoturism le voi inregistra fara tva?
ART. 145^1
Limitări speciale ale dreptului de deducere
(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor acestor vehicule şi nici taxa aferentă achiziţiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleaşi caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, ....

(2) Prin achiziţie de vehicule, în sensul alin. (1), se înţelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziţia intracomunitară a vehiculului.

~~~
(3) Prestările de servicii cuprind operaţiuni cum sunt:

a) închirierea de bunuri sau transmiterea folosinţei bunurilor în cadrul unui contract de leasing;
~~~
Asadar, leasingul este considerat prestare de serviciu , in timp ce dreptul de deducere este limitat pina la 31.12.2010 pentru achizitii .
TVA- ul aferent ratelor de leasing este deductibil , cu conditia ca durata contractului de leasing sa fie mai mare de 1 an
TVA-ul aferent ratei reziduale nu este deductibil , facturarea ratei reziduale fiind livrarre .
Asa cum a zis si corina, LE DEDUCI (si cheltuiala si TVA-ul) in conditiile Ordonantei. 34.

Este incorect sa dam un fragment de cadru legal si sa ignoram partea cea mai favorabila a ei!!!

Chiart si pentru acele autoturisme cadrul legal continua cu niste exceptii, de ex:
- masini curierat,
- masini pentru agentii de vanzare,
- masini pentru deplasarea angajastilor la si de la locul de muna
- etc.

Prin urmare cititi OUG 34 si vedeti cum va incadrati, apoi stabiliti daca este deductibila sau nu!!!

cos55ap a scris:

Este incorect sa dam un fragment de cadru legal si sa ignoram partea cea mai favorabila a ei!!!

Partea cea mai favorabila este ... ca e vorba de leasing
Aceasta este de fapt intrebarea : daca pentru ratele de leasing tva este deductibil .
Si este! ... restul exceptiilor nu mai conteaza
Mai incorect , sau mai degraba incomplet , as spune ca este simpla trimitere la og 34 /2009 in care nu se pomeneste despre art 129 alin 3 lit a , cel care defineste leasingul .
Si fara definitia leasingului , din care sa reiasa ca pe durata acestuia , in sensul tva , se considera prestare de servicii , si nu achizitie , og 34 este fara suport si poate genera confuzie .
Magda Staicu, Consultant fiscal