Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract inchiriere - termen de plata chirie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract inchiriere - termen de plata chirie

Buna ziua,
Va rog ajutati-ma sa-mi lamuresc termenul de plata al chirei. Va redau din continutul contractului:
"Locatarul va plati locatorului o chirie de 2000 lei/luna. Chiria va fi platita de catre locatar lunar, pana la data de 15 a lunii urmatoare lunii pentru care se face plata. Plata chiriei va fi facuta cu ordin de plata, in contul bancar al locatorului nr. Factura de plata in care este inscrisa chiria datorata va fi emisa lunar pana la data de 30 ale lunii in curs.
Prezentul contract a fost incheiat azi 15.03.2010."
Cand trebuie facuta plata pentru luna martie 2010?
Va multumesc anticipat.
Chiria pentru luna martie trebuia platita pana la data de 15 aprilie,asa inteleg din cele pe care le-ati scris.
Dar, luna de inchiriere nu este 15.03.2010-15.04.2010? Nu cumva termenul de plata este 15.05.2010
Cum se socoteste luna in acest contract?
Contractul a fost incheiat in 15.03.2010.Daca data intrarii in vigoare este aceeasi,datorati chiria pentru zilele din martie pana la data de 15.04.2010.
Daca contractul produce efecte juridice incepand cu data de 01.04.2010 atunci chiria trebuie platita pana in data de 15.05.2010.
Personal,am inchiriat cu data de 20 si am considerat data de 20 a lunii urmatoare,ca raportare la plata chiriei.
Din redactarea pe care ati prezentat-o dumneavoastra nu reiese asa.
din redactarea contractului rezulta ca pana la 15.04.2010 trebuie sa fie platita chiria pt perioada 15-31.03.2010, iar pe 15.05.2010, pt perioada 01-30.04.2010. in cazul contractelor de inchiriere, luna se considera luna calendaristica, daca nu este specificat in mod expres altfel.