Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cota penalitati impozit minim neplatit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cota penalitati impozit minim neplatit

buna ziua
am auzit asrazi la radio ca guvernul ar fi micsorat procentul de penalitati ptr neplata impozit de la 0.1% pe zi la 0.05%pe zi
este adevarat?de cand intra in vigoare?
este in og 92/2009 (Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului pentru amânarea la plată a obligaţiilor fiscale neachitate la termen ca urmare a efectelor crizei economico-financiare), o astfel de cota de 0.05% dar este pentru amanarea la plata a datoriilor ; nu e vorba de procentul de 0.1% din codul de procedura care , oricum , nu poate fi schimbat decit prin legea bugetara
Sa nu fi facut redactorul o confuzie , ma gandesc ...
later edit : am citit acest articol :www.avocatnet.ro/content/art...
nu vor mai fi majorari , vor fi dobanzi, se modifica codul de procedura nu prin lege bugetara , ci prin ordonanta de urgenta , care , in ce priveste subiectul nostru se va aplica de la 01 iulie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal