avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cota penalitati impozit minim neplatit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cota penalitati impozit minim neplatit

buna ziua
am auzit asrazi la radio ca guvernul ar fi micsorat procentul de penalitati ptr neplata impozit de la 0.1% pe zi la 0.05%pe zi
este adevarat?de cand intra in vigoare?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 18:24, 21 Aprilie 2010
este in og 92/2009 (Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului pentru amânarea la plată a obligaţiilor fiscale neachitate la termen ca urmare a efectelor crizei economico-financiare), o astfel de cota de 0.05% dar este pentru amanarea la plata a datoriilor ; nu e vorba de procentul de 0.1% din codul de procedura care , oricum , nu poate fi schimbat decit prin legea bugetara
Sa nu fi facut redactorul o confuzie , ma gandesc ...
----------
later edit : am citit acest articol :www.avocatnet.ro/content/art...
nu vor mai fi majorari , vor fi dobanzi, se modifica codul de procedura nu prin lege bugetara , ci prin ordonanta de urgenta , care , in ce priveste subiectul nostru se va aplica de la 01 iulie 2010
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare pentru penalitati diana n diana n Buna seara! Va rog sa ma lamuriti. Se poate executa silit o firma cu activitatea suspendata din luna august a.c. pentru penalitati la TVA? Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Datorii la stat neplatite dan6i dan6i Sunt administratorul unui S.R.L. care nu mai are nici o activitate de 3 ani, datorita lipsei de capital dar si a vreunei posibilitati de relansare. Firma a ... (vezi toată discuția)
Procentul legal admis de penalizare pt debite Krissia . Krissia . Imi spune si mie cineva va rog, care este procentul legal maxim admis de penalizare pt intarziere plata debite ? In codul de procedura fiscala era parca 0.5% ... (vezi toată discuția)