Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare prenume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare prenume

buna ziua...am si eu o intrebare...doresc sa-mi schimb prenumele dar nu stiu de unde sa iau extrasul din Monitorul Oficial sau cum sa fac exact?va multumesc
Schimbarea numelui/prenumelui se face prin cerere adresata la prefectura judetului de domiciliu. Sunt mai multe situatii in care se poate face si destule acte de anexat la cerere. Va sfatuiesc sa mergeti direct la prefectura si sa-i intrebati sau incercati pe site-ul prefecturii.
O. G. nr. 41 din 30.01.2003.
Acte necesare

* certificatul de nastere al solicitantului + doua copii xerox-legalizate;
* certificatul de casatorie + doua copii xerox legalizate, daca persoana este sau a fost casatorita;
* certificatul de nastere al sotului sau sotiei (daca si acesta schimba numele de familie) + doua copii xerox- legalizata;
* certificatul de nastere al copilului minor si doua copii xerox – legalizate, când solicitantul cere schimbarea numelui de familie si are si copii minori;

NOTA: schimbarea numelui de familie sau a prenumelui produce din oficiu efecte si in
actul de nastere al copilului minor la rubrica numele de familie si prenumele
parintelui in cauza.

* declaratia consimtamânt data în forma autentica ,legalizata , a celuilalt parinte când se cere schimbarea numelui sau a prenumelui unui copil minor
* declaratie consimtamânt din partea sotului când celalalt sot cere schimbarea numelui de familie comun – legalizata;
* certificatul de deces al sotului + o copie xerox legalizata, când se cere schimbarea nume lui de familie dobândit prin casatorie si sotul este decedat;
* sentinta de divort, ramasa definitiva, pentru persoanele care solicita aprobarea schimbarii numelui dobândit prin casatorie si pe care l-au pastrat si dupa desfacerea acesteia sau care cer schimbarea numelui de familie pentru un minor nascut dintr-o casatorie desfacuta prin divort;
* memoriu motivat, în care se expune temeinicia motivelor invocate în solicitarea aprobarii schimbarii numelui sau a prenumelui;
* un exemplar din Monitorul Oficial al României în care s-a publicat cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui;
* orice alte acte sau documente pe care solicitantul considera ca pot fi invocate în sustinerea cererii sale;
* cazier judiciar, eliberat de Politia Satu Mare si certificat de cazier fiscal privind pe solicitant, eliberat de Directia de Finante Publice a jud. Satu Mare, parter, cam. 6;
* un timbru fiscal în valoare de 1 leu, pentru fiecare cerere;

Cazuri speciale
1. Schimbarea numelui de familie sau a prenumelui - când aceasta schimbare a avut loc în strainatate:
Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care şi-au schimbat numele de familie sau prenumele în străinătate, printr-o sentinţă judecătorească sau printr-un act administrativ, emis de o autoritate competentă străină, pot solicita înscrierea acestei schimbări în actele de stare civilă române, prezentând următoarele documente:
o Adeverinţă cu privire la statutul juridic faţă de statul român emisă prin SERVICIUL DE CETATENIE de pe linga Ministerul Justitiei Bucureşti ,( str. Petofi Sandor Nr.47, sectorul 1) În cazul în care solicitantul nu mai posedă paşaport românesc sau când paşaportul românesc este expirat şi nu poate face dovada că este cetăţean român;
o Adeverinţă din care să rezulte cum figurează cel în cauză în Registrul Permanent de Evidenţa Populaţiei - eliberată de Biroul Evidenţa Informatizată a Persoanei, de la ultimul domiciliu avut în ţară- în situaţia în care solicitantul se legitimează cu paşaport românesc expirat sau cu titlu de călătorie;
o Actul original străin de aprobare a schimbării numelui de familie şi a prenumelui, apostilat conform Convenţiei de la Haga din 5 octombrie 1961, eliberat de autoritatea competentă străină + 2 copii xerox simple + 2 traduceri legalizate în limba română;
o Certificatul de naştere românesc original + 2 copii xerox legalizate;
o Certificatul de căsătorie românesc original + 2 copii xerox legalizate;
o Xerocopii ale paşaportului străin şi ale celui românesc, paginile cu fotografia, datele personale şi domiciliul din străinătate – 2 ex;
o Cerere scrisă depusă la primăria unde se găseşte actul de stare civilă ce trebuie modificat sau direct adresată către Inspectoratul Naţional pentru Evidenţa Persoanelor Bucureşti- str. Obcina Mare, nr. 2, sectorul 6, prin care se solicită aprobarea înregistrării schimbării de nume şi prenume, care au avut loc în străinătate şi depusă personal sau prin împuternicit la această instituţie;
o Timbru fiscal de 1 leu RON
geo45 a scris:

buna ziua...am si eu o intrebare...doresc sa-mi schimb prenumele dar nu stiu de unde sa iau extrasul din Monitorul Oficial sau cum sa fac exact?va multumesc

In fiecare oras exista firme care se ocupa cu trimiterea anunturilor pentru Monitorul oficial si, contra cost, va furnizeaza un exemplar original din numarul unde a aparut anuntul dvs. de schimbare de prenume. In Bucuresti puteti merge direct la sediul Monitorului oficial (zona Panduri).
cererea de schimbare prenume se publica in Monitorul Oficial al Romaniei ,iar dupa publicarea acestei, un extras din Monitorul Oficial in care s-a publicat anuntul impreuna cu toate actele prevazute de Ordonanta 41/2003 , se depun la
Serviciul public judetean, respectiv al municipiului Bucuresti care verifica daca sunt indeplinite toate conditiile prevazute de prezenta ordonanta si, dupa analizarea temeiniciei cererii, precum si a opozitiilor facute, propune, motivat, presedintelui consiliului judetean, respectiv primarului general al municipiului Bucuresti, emiterea dispozitiei de admitere sau de respingere a cererii de schimbare a prenumelui, in termen de 60 de zile de la primirea cererii, potrivit art. 12 din Ordonanta.