Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare prenume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare prenume

buna ziua...as dori sa-mi schimb prenumele dar nu stiu cum sa incep...cum pot sa iau extrasul din monitorul oficial?si de unde anume?va multumesc
Acte necesare

* certificatul de nastere al solicitantului + doua copii xerox-legalizate;
* certificatul de casatorie + doua copii xerox legalizate, daca persoana este sau a fost casatorita;
* certificatul de nastere al sotului sau sotiei (daca si acesta schimba numele de familie) + doua copii xerox- legalizata;
* certificatul de nastere al copilului minor si doua copii xerox – legalizate, când solicitantul cere schimbarea numelui de familie si are si copii minori;

NOTA: schimbarea numelui de familie sau a prenumelui produce din oficiu efecte si in
actul de nastere al copilului minor la rubrica numele de familie si prenumele
parintelui in cauza.

* declaratia consimtamânt data în forma autentica ,legalizata , a celuilalt parinte când se cere schimbarea numelui sau a prenumelui unui copil minor
* declaratie consimtamânt din partea sotului când celalalt sot cere schimbarea numelui de familie comun – legalizata;
* certificatul de deces al sotului + o copie xerox legalizata, când se cere schimbarea nume lui de familie dobândit prin casatorie si sotul este decedat;
* sentinta de divort, ramasa definitiva, pentru persoanele care solicita aprobarea schimbarii numelui dobândit prin casatorie si pe care l-au pastrat si dupa desfacerea acesteia sau care cer schimbarea numelui de familie pentru un minor nascut dintr-o casatorie desfacuta prin divort;
* memoriu motivat, în care se expune temeinicia motivelor invocate în solicitarea aprobarii schimbarii numelui sau a prenumelui;
* un exemplar din Monitorul Oficial al României în care s-a publicat cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui;
* orice alte acte sau documente pe care solicitantul considera ca pot fi invocate în sustinerea cererii sale;
* cazier judiciar, eliberat de Politia Satu Mare si certificat de cazier fiscal privind pe solicitant, eliberat de Directia de Finante Publice a jud. Satu Mare, parter, cam. 6;
* un timbru fiscal în valoare de 1 leu, pentru fiecare cerere;

Cazuri speciale
1. Schimbarea numelui de familie sau a prenumelui - când aceasta schimbare a avut loc în strainatate:

*

Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care şi-au schimbat numele de familie sau prenumele în străinătate, printr-o sentinţă judecătorească sau printr-un act administrativ, emis de o autoritate competentă străină, pot solicita înscrierea acestei schimbări în actele de stare civilă române, prezentând următoarele documente:
o Adeverinţă cu privire la statutul juridic faţă de statul român emisă prin SERVICIUL DE CETATENIE de pe linga Ministerul Justitiei Bucureşti ,( str. Petofi Sandor Nr.47, sectorul 1) În cazul în care solicitantul nu mai posedă paşaport românesc sau când paşaportul românesc este expirat şi nu poate face dovada că este cetăţean român;
o Adeverinţă din care să rezulte cum figurează cel în cauză în Registrul Permanent de Evidenţa Populaţiei - eliberată de Biroul Evidenţa Informatizată a Persoanei, de la ultimul domiciliu avut în ţară- în situaţia în care solicitantul se legitimează cu paşaport românesc expirat sau cu titlu de călătorie;
o Actul original străin de aprobare a schimbării numelui de familie şi a prenumelui, apostilat conform Convenţiei de la Haga din 5 octombrie 1961, eliberat de autoritatea competentă străină + 2 copii xerox simple + 2 traduceri legalizate în limba română;
o Certificatul de naştere românesc original + 2 copii xerox legalizate;
o Certificatul de căsătorie românesc original + 2 copii xerox legalizate;
o Xerocopii ale paşaportului străin şi ale celui românesc, paginile cu fotografia, datele personale şi domiciliul din străinătate – 2 ex;
o Cerere scrisă depusă la primăria unde se găseşte actul de stare civilă ce trebuie modificat sau direct adresată către Inspectoratul Naţional pentru Evidenţa Persoanelor Bucureşti- str. Obcina Mare, nr. 2, sectorul 6, prin care se solicită aprobarea înregistrării schimbării de nume şi prenume, care au avut loc în străinătate şi depusă personal sau prin împuternicit la această instituţie;
o Timbru fiscal de 1 leu RON
asta am citit dar nu stiu exact cum sa fac sa iau extrasul din Monitorul Oficial...am fost la primarie dar nici ei nu stiu sa-mi spuna exact...va multumesc