Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... dezvoltare afacere in mediul rural
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

dezvoltare afacere in mediul rural

Infiintare plantatie de arbusti-fructe de padure. Pe ce masura se incadreaza, se pot obtine fonduri UE , care sunt primii pasi de urmat ?
Buna ziua,
S-ar putea face finantarea prin PNDR , respectiv Masura 121 - Modernizarea exploatatiilor agricole . Consultati cu maxima atentie Ghidul solicitantului si Fisa tehnica a masurii accesand pagina oficiala www.apdrp.ro Va recomand sa faceti inclusiv o simulare a punctajului pe care-l puteti obtine ( in Ghid gasiti si grila de punctaj) si comparati punctajul obtinut cu informatiile privind proiectele selectate in sesiunile anterioare . Aveti in vedere ca este publicat un Ghid nou (spre consultare) si urmatoarele cereri de finantare se vor puncta separat pe sectoarele vegetal si zootehnic ( cu o avantajare a sectorului zootehnic de aceasta data). Aveti sanse de a obtine finantarea numai cu o abordare cat se poate de profesionista. Concurenta este dura.