Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii produse din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii produse din UE

Care este procedura legala, sau pasii care trebuie urmati pt. a fi OK d.p.d.v. fiscal, pentru un SRL neplatitor de TVA care achizitioneaza produse din UE fara a achita TVA-ul in tara de provenienta a produselor. Mentionez ca produsele urmeaza a fi comecializate in Romania.
Multumesc
sa se inregistreze in scopuri tva in romania, conform art 153 cod fscal, este cel mai indicat lucru, pentru a putea inregistra taxare inversa la produsele achizitionate.

se poate inregistra si cf art. 153^1, alin 2 cod fiscal, dar numai pentru acest tip de achizitii intracomunitare, dar nu poate inregistra taxare inversa nefiind platitor de tva in romania, fiind obligata sa depuna un decont special de taxa, formular 301 si sa achite tva aferenta catre bugetul de stat.