Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua,

As cere ajutorul Dvs in urmatoarea problema. Contract de munca se poate face de exemplu pe 2 ore/ luna?

Va multumesc anticipat
Se poate. Se incadreaza cu contract ind.de munca cu timp partial, in care se precizeaza in spatiul corespunzator: durata muncii(2 ore), repartizarea programului in luna.
conform art.101 di Codul Muncii:
,,Salariatul cu fractiune de norma este salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil"
Multumesc mult. O persoana poate sa aibe mai multe contracte de munca de acest fel langa un loc de munca unde lucreaza 8 ora, asa-i?
Da, este posibil cumulul de functii in baza mai multor contracte individuale de muncă.