Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Problema colectare TVA lipsuri inventar neimputabile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Problema colectare TVA lipsuri inventar neimputabile

Stimati domni,

Prin bunavointa dumneavoastra permiteti-mi sa va solicit consilierea in rezolvarea urmatorului caz:

Periodic societatea noastra efectueaza inventarieri partiale pentru diverse branduri, in urma carora se constata diferente, lipsuri/plusuri de gestiune. Marfa nu este asigurata,, iar cea constatata lipsa este neimputabila astfel ca, din punct de vedere fiscal in ceea ce priveste calculul impozitului pe profit, aceasta este tratata ca fiind cheltuiala nedeductibila.

Intrebarea care se pune este urmatoarea: contravaloarea bunurilor constatate lipsa se supune taxarii cu TVA colectata in conditiile in care marfa in speta este strict achizitionata intracomunitar, astfel ca la achizitie s-a aplicat regimul taxarii inverse (4426=4427), deci practic s-a colectat TVA inca de la achizitie?

Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.

bunurile constatate lipsă din gestiune sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată, cu exceptiile de la art.129 alin.(8) lit. a) - c) din Cod fiscal.
Multumesc pentru raspuns, insa inca sunt nelamurita..
Consider ca in situatia in care pentru acel bun constatat lipsa s-a exercitat initial dreptul de deducere a TVA la momentul achizitiei, productiei sau cumpararii (ex. achizitie interna la care se aplica regim normal de deducere a TVA: 371=401, 4426=401 19%), atunci da, trebuie colectata TVA la momentul constatarii lipsei acelui bun.
In cazul in speta insa la achizitia bunului s-a aplicat taxarea inversa (371=401; 4426=4427). Daca as colecta TVA si cu ocazia inregistrarii minusului la inventar nu ar insemna o dubla colectare a TVA-lui pentru bunul respectiv?

Multumesc.
mihaelah a scris:

Multumesc pentru raspuns, insa inca sunt nelamurita..
Consider ca in situatia in care pentru acel bun constatat lipsa s-a exercitat initial dreptul de deducere a TVA la momentul achizitiei, productiei sau cumpararii (ex. achizitie interna la care se aplica regim normal de deducere a TVA: 371=401, 4426=401 19%), atunci da, trebuie colectata TVA la momentul constatarii lipsei acelui bun.
In cazul in speta insa la achizitia bunului s-a aplicat taxarea inversa (371=401; 4426=4427). Daca as colecta TVA si cu ocazia inregistrarii minusului la inventar nu ar insemna o dubla colectare a TVA-lui pentru bunul respectiv?

Multumesc.

Nu priviti lucrurile asa ca nu ajungeti nicaieri. (Ganditi-va ca la vanzarea unui bun provenit din UE, se colecteaza tva si asta nu inseamna ca s-a dublat colectarea. Sunt doua operatiuni diferite.) Codul fiscal este destul de clar in aceasta privinta. Bunurile constatate lipsa, neimputabile se trateaza ca o livrare de bunuri cu plata, deci se colecteaza tva.
Nu uitati ca si tva-ul astfel colectat este nedeductibil la impozitul pe profit.
Taxarea inversa este o metoda de simplificare, scutita cu drept de deducere.
Pentru lipsurile marfurilor, la a caror achizitie s-a aplicat taxarea inversa, se ajusteaza TVA aferent achizitiei 635=4426, cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit.
Atentie dna Cornelia, este operatiune asimilata livrarilor, in consecinta tva-ul se colecteaza, 635 = 4427.