Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit auto,discriminare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit auto,discriminare

Pt plata impozitului la un auto de provenienta straina cu capacitatea de 3000cmc se plateste un impozit anual de 900lei,respetiv 60lei/fiecare fractiune de 200cmc.Pt un autoturism de teren de provenineta indigena(adica Aro,mai exact) se plateste 25lei/fiecare fratiune,adica un total de 375 lei in cazul in care ar avea aceeasi cilindree.Asta nu e discriminare?nu mi se pare deloc corect..ce pot sa fac in privinta asta si cum ar trebui sa procedez?(datele sunt luate din H.C.L Cluj Napoca nr.746/2006 in conformitate cu noul cod fiscal)
hummmm....discriminare avand ca obiect o masina? ce cetatenie are masina?
masina apartine unei firme romane:) dc asta intrebai sau dc intrebai ce natie e atunci e germana:))
pe scurt dc e fabricata in germania(e un bmw) impozitul e mai mare decat daca e fabricata in romania,chiar daca ambele sunt inmatriculate pe romania.
grozadan, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~