avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita bunuri mobile
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita bunuri mobile

Buna ziua, am si eu o problema privind executarea silita.
Sunt executat silit pentru o suma privind un credit luat acum cativa ani de la o banca. Societatea de recuperare (in speta KOS) a cumparat creanta de la banca si a primit o incuviintare ed executare silit pe titlul executoriu (respectiv contractul de credit).

Intrebare:
Eu nu am proprietati, doar o masina in leasing, iar bunurile mele sunt in casa parintilor mei, proprietatea lor, dar si adresa mea de domiciliu.
Poate executorul judecatoresc sa puna sechestru pe acele bunuri, repet, aflate pe o proprietate privata, si daca da, in ce conditii? Trebuie acceptul proprietarului ca sa poate avea acces la ele?
Si cum poate demonstra ca acele bunuri sunt ale mele, si nu ale parintilor mei?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Mai 2010
Consumatorul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Consumatorul , utilizator 22:10, 1 Mai 2010
Parintii vor trebui sa dovedeasca ca sunt proprietatea loc pentru a nu fi puse sub sechestru. Daca facturile sunt pe numele dumneavoastra nu vor putea face aceasta dovada.
Sa zicem ca stau intr-un hotel si sunt executat silit.
Proprietarul hotelului este obligat (daca da, specificati va rog legea si art.) sa faca dovada ca patul din camera in care locuiesc este al lui?
Si daca nu exista facturi, cum facem deosebirea intre bunurile mele si cele ale proprietarului?
Din cate stiu executarea silita poate constrange numai debitorul si nu alte persoane!
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Mai 2010
Consumatorul, utilizator
Consumatorul a scris:

Sa zicem ca stau intr-un hotel si sunt executat silit.
Proprietarul hotelului este obligat (daca da, specificati va rog legea si art.) sa faca dovada ca patul din camera in care locuiesc este al lui?
Si daca nu exista facturi, cum facem deosebirea intre bunurile mele si cele ale proprietarului?
Din cate stiu executarea silita poate constrange numai debitorul si nu alte persoane!



legea 82/1991 republicata si codul fiscal obliga unitatea sa tina evidenta contabila in partida dubla. indiferent de bunurile pe care le veti duce dvs in acel hotel, analizand conturile contabile si gestiunea privind repartizarea mijloacelor fixe si obiectelor de inventar se poate identifica ce bunuri are hotelul. chiar mai mult ... in situatia in care in camera sunt 2 tv identice din toate pdv de exemplu unul al dvs si celalalt al hotelului conform evidentei se poate preciza exact care tv este al dvs si care al hotelului.
sa va dau oare o idee in privat??:stunned:
Ok, am inteles, daca aveti vreun sfat puteti sa ma contactati pe privat.
Ideea este daca executorul poate sa intre pe o proprietate privata fara consimtamantul proprietarilor (care nu sunt debitori!. si nici parte in dosarul de executie)
Constitutia nu garanteaza proprietatea?
Astept raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita adriana1234 adriana1234 Sotul s-ar putea sa ajunga in situatia de executare silita pentru o suma de bani. Intrebare: apartamentul in care locuim este pe numele meu, cumparat inainte ... (vezi toată discuția)
Curiozitate UnSimpluUtilizator UnSimpluUtilizator Buna ziua. Astazi, unul dintre parinti a fost sunat de o \"parasuta\" de la un IFN (a vorbit ca la usa corpului, ma intreb cine angajeaza asemenea maimute ... (vezi toată discuția)
Sechestru pe apartamentul parintilor - pentru ca acolo am domiciliul ?! kamikatze59 kamikatze59 Pentru suma acordata pe un card de credit – obtinut numai pe baza adeverintei de salar, din 2005 - la care din septembrie 2009 - cand am ramas fara ... (vezi toată discuția)