Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

punct de lucru

avand un srl magazin mixt cu punct de lucru ,as dori sa mai deschid un punct de lucru in alt sat din apropiere. ce trebuie sa fac ? unde trebuie sa merg si ce acte sa mai scot? va multumesc anticipat!
trebuie sa va prezentati la oficiul registrului comertului din judetul respectiv . sa aveti contractul de inchiriere sau comodat dupa caz pt urmatorul punct de lucru,o hotarare a asociatilor cu privirea la deschiderea noului punct de lucru si veti completa la registru cererile de deschidere si autorizare
Pentru deschiderea celui de al-2-lea sediu secundar, va prezentati la ORC in raza teritoriala a careia este inregistrata societatea comerciala (cu sediu principal).
Ulterior, va prezentati la Administratia financiara in raza teritoriala a careia se afla sediul secundar 2 , pentru inregistrarea fiscala a acestuia.
Pentru a fi in deplina legalitate, de la Primaria din localitatea unde va functiona sediul secundar 2 veti obtine, in final, autorizatia de functionare si fisa de valabilitate.

Veti avea nevoie de un registru de control al sediului secundar 2; de asemenea, veti avea nevoie si de fiscalizarea unei case de marcat pentru acest sediu.