Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea contractului de munca fara vina angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea contractului de munca fara vina angajatului

Buna ziua.Azi am fost nevoita sa semnez preavizul de incetare a contractului individual de munca pt ca asa au decis angajatorii sa faca restructurari.La semnare am subliniat faptul ca am pretentia sa intru in somaj dupa aproape 2 ani de lucru cu ei.in preavizul acela scria ca semnez in conformitate cu art73alin 1.Vi se pare ok ce au scris ei?pot intra in somaj dupa ce am semnat cu privire la cele scrise mai sus??PS am lucrat la un restaurant ca ospatar.Multumesc anticipat
Art. 73. [preavizul de concediere]
(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se află în perioada de probă.
(3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art. 51 alin. (2). Art. 61. [cazurile concedierii pentru motive subiective]
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în următoarele situaţii:
a) în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;
b) în cazul în care salariatul este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedură penală;
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
e) în cazul în care salariatul îndeplineşte condiţiile de vârstă standard şi stagiu de cotizare şi nu a solicitat pensionarea în condiţiile legii;
Art. 65. [concedierea pentru motive obiective]
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.
[ 51 adnotări ]
Art. 66. [felurile concedierii pentru motive obiective]
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau colectivă.
Nu este foarte clar deocamdata daca e ok ce se intampla.
Va rog sa precizati ce titlu avea documentul pe care l-ati semnat (notificare? decizie?).
D-voastra ati semnat comunicarea de preaviz in care erati informat/informata ca incepand cu data de...sunteti considerat/considerata in preaviz cf. art.73, alin.1), avandacelasi drepturi si obligatii ca si pana atunci, iar cim inceteaza dupa expirarea termenului de preaviz.
Postul d-voastra se desfiinteaza odata cu incetarea CIM si aveti dreptul la indemnizatie de somaj, nu va cramponati de acel art.73, alin.1)....