Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Licitatie electronica lucrari de constructii-valoarea ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Licitatie electronica lucrari de constructii-valoarea estimata

Buna ziua.
Tocmai am iesit de la o sedinta de deschidere a ofertelor pentru achizitia lucrarilor de constructii. si am si eu o intrebare.
In cazul unei licitatii cu faza finala electronica - valoarea ofertei nu poate depasi deloc valoarea estimata - publicata in anunt? Nu mai primeste SEAP-ul inscrierea in procedura, chiar daca autoritatea contractanta considera oferta admisibila?
1.Poate depasi valoarea estimata.
2. Nu se mai primeste in isncrierea in procedura.
Multumesc pentru raspuns. Dar as putea sti in baza caror reguli se procedeaza asa?
Oferta dumneavoastra poate fi mai mare decat valoarea estimata (cu cel mult 10%)de autoritatea contractanta si poate merge in etapa de licitatie electronica in masura in care autoritatea contractanta poate disponibiliza fonduri suplimentare(art. 36 alin.1 lit. e indice 1 din HG 925/2006). Daca autoritatea contractanta declara oferta admisibila in etapa de licitatie electronica SEAP-ul permite introducerea oricarei sume (inclusiv o valoare mai mare decat cea estimata).