Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Aplicarea OUG 34/2009
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Aplicarea OUG 34/2009

OUG 34/2009 la art 24 alin 1 lit b se interzice achizitionarea de aparatura de birotica. In cadrul unei institutii publice s-au achizitionat mai multe calculatoare pe componente de la o unitate protejata(munca invalizilor). Suma achizitiei este de 48.000 lei.
Intrebarea mea este daca achizitia, de la o unitate protejata de munca invalizilor, este legala ?
Nu, nu este. Interdictia nu vizeaza vanzatorul (in cazul de fata o unitate cu o anume protectie legala), ci interdictia a fost impusa cumparatorului - institutie publica.
Lista se regaseste in Hotararea Guvernului nr. 2.139/2004
Si aici nu vad componente sau piese schimb PC. Sa ma corecteze cineva va rog daca gresesc.
Daca scrie pe factura calculator nu e bine, daca scrie piese PC consider ca este voie, adica ocolesti putin Ordonanta.
Alta varianta era daca se punea pe factura altceva decat componentele PC, asadar tot o ocolire a Ordonantei, dar nu este recomandabil.

GRUPA 3. MOBILIER, APARATURA BIROTICA, SISTEME DE PROTECTIE A
VALORILOR UMANE SI MATERIALE SI ALTE ACTIVE CORPORALE
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1. Mobilier.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1.1. Mobilier (inclusiv mobilierul comercial si hotelier), in 9-15
afara de:
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1.1.1. - mobilier comercial de prezentare din lemn si plastic 3-5
cu structura metalica usoara.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1.2. Firme, panouri si reclame luminoase. 2-4
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1.3. Tablouri, gravuri, decoratiuni interioare, in afara celor 8-12
inregistrate in patrimoniul cultural national.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1.4. Inventar gospodaresc: tacamuri din metale pretioase, 8-12
covoare, oglinzi, candelabre, etc.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1.5. Aparate electrocasnice; aparate radio-receptoare, 4-6
televizoare, aparatura video, masini de spalat rufe, masini
de spalat vase, frigidere, aspiratoare de praf, etc.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.1.6. Alt mobilier neregasit in cadrul grupei 3.1. 6-10
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.2. Aparatura birotica
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.2.1. Masini de scris, de francat, aparate de dictat si reprodus, 4-6
aparate de desenat, heliografe, aparate de copiat si
multiplicat, aparate de proiectie, aparate de citit
microfilme etc.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.2.2. Aparate de telecomunicatii pentru birou: aparate 3-5
telefonice, aparate telefax, aparate telex, instalatii de
comanda prin radio, aparate de cautat persoane etc.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.2.3. Masini de numarat si identificat bani. 2-4
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.2.4. Alta aparatura birotica neregasita in cadrul subgrupei 3.2. 3-5
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.3. Sisteme de protectie a valorilor umane si materiale
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.3.1. Echipamente de protectie mecanica - grilaje, gratare, usi 16-24
blindate, usi de securitate, ferestre si panouri de
securitate (antiefractie, antivandal, antiglont).
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.3.2. Unitati de depozitare valori si purtatori de date 16-24
(case de bani, seifuri, dulapuri ignifuge etc).
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.3.3. Automate bancare, bancomate. 8-12
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.3.4. Sisteme de protectie la incendiu (elemente de detectie si 12-18
de actionare, centrale de semnalizare si actionare etc).
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.3.5. Sisteme pentru identificare si controlul accesului, 8-12
supraveghere si alarma la efractie.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.3.6. Alte sisteme de protectie a valorilor umane si materiale 12-18
neregasite in cadrul subgrupei 3.3.
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
3.4. Alte active corporale neregasite in cele specificate la 8-15
grupa 3
Whybal, utilizator