Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie directa servicii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie directa servicii

As vrea sa stiu daca imi poate spune cineva, daca in planul de achizitii publice serviciile se pot pune la achizita directa. Va intreb deoarece la mine de exemplu energia electrica depaseste valoare de 15 000 euro fara TVA, daca ar fi sa fie, procedura corecta ar fi o cerere de oferte du[a parerea mea, dar in conditia ca nu poti lua energie decat de la CEZ neexistand concurenta...
Asa ca ma gasesc intr-o dilema: cum sa pun energia electrica la achizitie directa daca depaseste pragul achizitiei directe...#-o
Contractele de furnizare energie electrica sunt considerate contracte sectoriale si sunt exceptate de la procedura de achizitii publice din OG34.
Asadar nu are ce cauta in planul de achizitii ?, aici incluzandu-se si celelelate servicii
a) apa;
b) energie;
c) transport;
d) posta

La energie se poate exclude si gazele naturale?
Whybal, utilizator
se face o confuzie. contractele sectoriale sunt acele contracte incheiate de autoritati din domeniul enrgiei, apei, transportului si postei. Nu se refera la contractul de achzitie a energiei. Pt. achizitia de energie se face procedura, in cazul dvs., se aplica negocierea fara pub;licarea unui anunt de participare, motivata de un drept exclusiv.