Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura de solutionare a conflictelor de drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura de solutionare a conflictelor de drepturi

Conflictele de drepturi se solutioneza de catre instantele judecatoresti. (articolul 70 din Legea nr. 168/1999)
Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila. (articolul nr. 284, alineatul (1 ) din Legea nr. 53/2003)
Instantele judecatoresti competente sa judece cereri referitoare la solutionarea conflictelor de drepturi se stabilesc prin lege. (articolul 71 din Legea nr. 168/1999)
Prin modificarea Codului de procedura civila cu prevederile din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr 138/2000 tribunalului i s-a conferit deplina competenta in ce priveste solutionarea conflictelor de drepturi ca instanta de fond, iar Inalta Curte de Casatie si Justitie urmind sa se pronunte numai in exercitarea controlului judiciar, ca instanta de recurs.
Cererile referitoare la solutionarea conflictelor de drepturi se adreseaza instantei judecatoresti competente in a carei circumscriptie isi are sediul unitatea. (articolul 72 din Legea nr. 168/1999)
Articolul nr. 284, alineatul 2 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, stabileste ca cererile in materia conflictelor de munca se adreseaza tribunalului „in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.”
Exprimarea legiuitorului referitoare la stabilirea competentei tribunalului in a carei raza teritoriala isi are domiciliul sau resedinta reclamantul, lasa loc interpretarii sub aspectul unei posibile competente alternative a tribunalului in aceasta materie a conflictelor de munca.
Competenta teritoriala alternativa este acea forma a competentei care consacra dreptul reclamantului de a alege intre doua sau mai multe instante deopotriva competente.
Legea privind organizarea judiciara nr. 304/2004 prevede infiintarea de tribunale specializate pe judecarea conflictelor de munca, inclusiv litigiile din domeniul asigurarilor sociale.
Tribunalele specializate vor incepe sa functioneze, cel mai tirziu, la data de 1 ianuarie 2008.
ce doresti sa afli?
sau poate vrei o confirmare:D
~ Conținut șters la cerere ~