Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare presedinte asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare presedinte asociatie proprietari

Buna

din ce am mai citit aici pe forum si din intrebarile puse prin vecini
pentru a schimba un Presedinte de Asociatie Proprietari
se apeleaza la votul adunarii generale a proprietarilor
adica
daca e sa o iau asa mai "babeste" pas cu pas
se pune un afis jos la scara blocului prin care se anunta ca pe data de ...
se organizeaza alegeri pentru un nou presedinte de asociatie
si in data cu pricina ar trebui sa se adune tot poporul in scara blocului ca sa voteze

aici e problema mare la mine in scara
mai nimeni NU vine la un vot pe fata / deschis de genul
turma adunata in scara blocului

nimeni in afara de cativa batrani
si fara sa jignesc pe nimeni
niste batrani care oricum nu au alte treburi de facut
decat sa stea la barfa toata ziua si sa puna tara la cale

si asa ramane nonstop acelasi presedinte

asta e problema cu care ma confrunt
NU vreau sa fiu eu presedinte de asociatie
dar as vrea
in locul actualului presedinte care este cam batran dar si comunist / dictatorial in gandire si decizii

ca sa va dau doar un mic exemplu
de curand cativa proprietari de apartamente mai tineri ... si cand zic tineri intre 30-40 ani am vrut sa ne facem boxe la subsol ... si raspunsul Presedintelui de Asociatie a fost scurt fara replica ... NU ... si citez : "da ce sa se plimbe toata lume cand vrea si cum vrea pe la subsol" ... desi din cate stiu eu ... el nu are drept de a lua decizii asa de la sine ... ci trebuie sa expuna problema in fata consiliului ales al locatarilor ... si apoi acestia voteaza ... la fel si cu uscatoarele care din cate stiu sunt proprietate comuna ... acum in afara de o camaruta mica unde se fac platile catre administrator in rest sunt ocupate de membri ai consiliului si de insusi presedinte

deci as vrea un presedinte de asociatie mai tanar mai intreprinzator
si exista candidat / contracandidat la actualul presedinte

PROBLEMA mare e
ca marea majoritate a locatarilor tineri NU vor sa vina la VOT deschis de genul
turma adunata in scara blocului
din diferite motive
si cel mai intalnit nu vor sa apara "conflicte" cu "clanurile" :) mai varstnice ale blocului

si acum va intreb ?
e obligatoriu prin LEGE ca alegerile sa se desfasoare in acest fel ?

sau

se poate organiza si un vot cum se face si in alegerile politice
fiecare numar de apartament primeste un buletin de vot cu loc de semnatura
si cu loc de bifa pentru candidatul care il voteaza
si apoi acel buletin de vot se depune in ziua alegerilor la asociatie
unde in fata unei comisii sau chiar a tuturor celor care vor sa asiste
asta ca sa se pastreze transparenta
se numara voturile si se afla noul presedinte

sau

reprezentanti din partea fiecarui candidat bate din usa in usa si se strang semnaturile / voturile

sau

la asociatie in zilele de functionare lumea poate veni sa dea cu semnatura / votul

DECI

aceast vot al adunarii generala este obligatoriu prin lege sa fie TURMA sau se poate face si prin alte metode care sa fie la fel de LEGALE

multumesc

EHM, utilizator
Alegerea presedintelui unei asociatii de proprietari ,are cadru legal ,concret stabilit si prevazut de Legea nr 230/2007
Conform art 21 (3) L nr 230/2007 Presedintele asociatiei de proprietari este ,fie candidatul care va obtine cel mai mare numar de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv,fie oricare alt membru al comitetului executiv ales prin vointa sa si a majoritatii proprietarilor din cadrul adunarii generale
Boxele la subsol
Subsolul este proprietate comuna. Construirea de boxe in subsol poate insemna si inchiderea accesului la coloanele de apa si caldura in dosul unor lacate care nu sunt la orice moment disponibile la deschis (poate proprietarul e plecat din localitate).
Se poate da aviz de catre comitetul executiv. Ca presedintele nu e de acord, e discutabil, are si n-are dreptate. Are dreptate in ce v-am scris mai sus, n-are dreptate pentru ca ar trebui sa se discute aceasta problema in comitetul executiv.

Uscatoriile
Daca respectivii proprietari au obtinut la o vreme acordul comitetului executiv si al proprietarilor de pe paliere...e in ordine. Poate platesc si chirie pe folosinta acestor uscatorii. Daca nu platesc chirie, atunci nu e in regula.

Alegerea presedintelui se face conform legii, de catre "turma" adunata in gura scarii (expresia va apartine :) ).

Nu este alta modalitate legiferata. Dar, daca sunteti mai multi proprietari care doriti schimbarea acestuia, faceti un tabel cu 20% proprietari din totalul din bloc care sa fi semnat in tabel pentru convocarea unei AG special pentru alegeri (comitet si presedinte).
Dupa ce aveti tabelul completat cu semnaturi, la data consemnata in tabel convocati AG unde va trebuie 50% + 1 din totalul proprietarilor din bloc pentru valabilitatea unei hotarari.
Daca nu se intruneste cvorumul o reconvocati in termen de 10 zile si cu cei care vin la reconvocata faceti alegerea. Procentul este tot de 50% + 1...dar din cei prezenti la adunare, de data aceasta.

De unde ati pastat textul mesajului? :)
Un proprietar trebuie sa aiba aceleasi drepturi, indiferent daca dvs. vi se pare comunist. Aceasta este diferenta dintre o societate libera si una dictatoriala.

De asemenea, orice proprietar este primul interesat cum este administrata proprietatea sa. Daca sunt persoane care nu vor sa se implice in schimbarea presedintelui, dar declara ca o vor face altfel decat spune legea, inseamna ca acele persoane doar din politete nu va spun un nu categoric. Deci, sunt multumite cu actuala stare de lucruri.
Iulian MANEA, Contabil
Domnule refuz să cred că locuința dumneavoastră este o stana.
Batanețea nu este o stare de spirit ci o etapă de viață.Posibil printre acei bătrani
sunt posibili cațiva care au pus creionul in mană la generații de copii.
In ceea ce privește A.G. și schimbarea ”baciului” o puteți face urmarind ce va
postat doamna Elga.
Și unde locuiesc contează ”turma” numai cand intervin probleme strict personale.

Metode de schimbare a presedintelui asociatiei de proprietari se pot gasi in multe tratate, filme americane, desene animate, bloguri, forunuri etc. Dar cred ca cel mai la indemana este aplicarea legii 230/2007 si a normelor de aplicare, asa cum s-a precizat mai sus.
Eu sunt de partea lui @EHM. Si va explic de ce. Proprietarii mai cu experienta sunt vinovati pentru ca i-au crescut si educat pe cei ca @EHM. Cum i-au (sau i-am) crescut se vede dupa exprimare si atitudine.
Adriantot, moderator